Prenumerera

Hamas redo för vapenvila med Israel

Terrorstämplade Hamas är redo för vapenvila med Israel, uppger en företrädare för nyhetsbyrån AFP.

Eric Emanuelsson
Eric EmanuelssonRedaktionschef
Publicerad: Nov 27, 2024, 06:48Uppdaterad: Nov 27, 2024, 06:54
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Uttalandet kommer kort efter det avtal om vapenvila mellan Israel och Hizbollah i Libanon, som slöts under onsdagen.

Hamas-företrädaren säger till AFP att man är redo för en vapenvila och en "överenskommelse om att byta fångar", rapporterar nyhetskanalen.

– Vi har informerat medlare i Egypten, Qatar och Turkiet att Hamas är redo för en uppgörelse om vapenvila och en seriös överenskommelse om fångväxling, säger Hamasföreträdaren.

Texten uppdateras.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;