Handelsbankens vd om höjda utdelningen: ”Välgrundat beslut”
Handelsbanken slår till med en oväntat hög utdelning till aktieägarna.
Beslutet gör att banken går förbi jättarna AB Volvo och Swedbank i att dela ut mest.
– Jag tycker det är ett välbalanserat och välgrundat beslut som styrelsen har fattat, säger vd:n Michael Green i EFN:s sändning.

Handelsbanken har öppnat böckerna för det fjärde kvartalet.
Bankens totala intäkter hamnar på 14,3 miljarder kronor, vilket var högre än väntade 14,1 miljarder kronor.
– Jag tycker det är ett stabilt kvartal, vi följer våra kunder och jobbar nära dem. Vi växer där vi ska. Vi har fin tillväxt i vår utlåning i Storbritannien och Nederländerna. Vi har fin tillväxt i Sverige på vår kapitalförvaltning, och får fler private banking-kunder, säger Handelsbankens vd Michael Green i EFN:s sändning.
Samtidigt uppgick räntenettot till 10 miljarder kronor, under analytikersnittet om 10,2 miljarder kronor. Det var en minskning med 4 procent från förra kvartalet, och 15 procent lägre från jämförelsekvartalet i fjol.
Även lånevolymerna minskar i både Sverige och Norge.
– Kunderna har varit mer inaktiva under året och vi hade en ganska stor förhoppning om att 2025 skulle bli ett år med tillväxt i Sverige framför allt. Men så kom tullarna i början av april vilket gjorde att våra kunder, som alla andras, blev mer återhållsamma. Konsumtionen kom då inte igång och inte företagsinvesteringarna heller.
Vd:n: om utdelningen: ”Välgrundat beslut”
Bankens styrelse föreslår en utdelning på 17,50 kronor per aktie, betydligt högre än väntade 13,38 kronor – och högre än fjolårets utdelning på 15,00 kronor per aktie. Utdelningen består av en ordinarie utdelning om 8,00 kronor och en extrautdelning på 9,50 kronor. Handelsbanken går därmed förbi AB Volvo och Swedbank som det svenska börsbolaget som skiftar ut mest till aktieägarna.
– Vi kommer från en mycket stark finansiell position som vi haft under många år. Vi har under de senaste två åren sagt att kommer ta oss in i vårt intervall med den buffert vi behöver ha över kraven som läggs på oss från Finansinspektionen.
– Jag tycker det är ett välbalanserat och välgrundat beslut som styrelsen har fattat, säger Michael Green.
Handelsbanken-aktien är vid 09.50-tiden upp 2,4 procent.
Se hela intervjun med Handelsbankens vd
Följ taggar
