Här finns högutdelarna – när miljonregnet börjar
Det drar ihop sig till utdelningsfest på börsen. Men är det verkligen värdeskapande med utdelningar?

Att en aktie betalar utdelning är teoretiskt sett centralt eftersom en aktie saknar värde om det aldrig kommer delas ut några pengar. I praktiken är det snarare möjligheten att dela ut pengar idag, eller i framtiden som är det väsentliga. Undantaget är när det finns frågetecken kring bolaget styrning och huruvida likvida medel i bolaget kommer aktieägarna till nytta. I Sverige är det sällan något större problem, men på mer exotiska marknader är det en viktig fråga. För stiftelser eller den som verkligen vill åt kassaflöde från en portfölj utan att sälja aktier finns en poäng med utdelningar, men i regel bör man inte lägga för stort fokus på just utdelningen.
Så när vi närmar oss X-dagen, då aktien handlas utan rätt till utdelning, hur ska man tänka?
För en rationell investerare är bolagets finansiella ställning en viktig pusselbit i aktiens värdering. Därför bör också aktiekursen handlas ned motsvarande utdelningens storlek. Således finns det ingen gratislunch. Eller?
Pris kontra värde
För att skapa överavkastning på börsen måste vi köpa aktier vars värde överstiger dess pris. Värdet påverkas av vinstutvecklingen och risknivån. Priset styrs av efterfrågan och utbud. De bolag som har högst direktavkastning lockar rimligen till sig ägare som vill ta del av utdelningen. Om efterfrågan ökar, och därmed priset, av den anledningen så försvinner en stor del av lockelsen efter x-dagen varpå efterfrågan på aktien kan dämpas. I synnerhet om aktien gått bra inför utdelningen. Omvänt så är fokus inte alls på utdelningen där direktavkastningen är låg. Att äga lågavkastande aktier över utdelningen tror jag generellt presterar bättre av den anledningen.
Det viktigaste är dock hur lämplig utdelningen är. Lånat kapital är oftast billigare än eget kapital och bolagen bör av den anledningen drivas med en kapitalstruktur där lånat kapital är en del av finansieringen. Utdelningar ska alltså ske av överskottskapital i bolaget för att uppnå ett så lågt avkastningskrav som möjligt vilket ökar värdet på aktien.
Vårda kapitalstrukturen
För inte vill vi väl köpa en aktie där bolaget samlar pengarna på hög om det inte är tydligt gynnar verksamheten. Där gör de liten nytta. Ett bolag med stor kassa rättar av den anledningen till kapitalstrukturen med en stor utdelning och blir i samma veva mer attraktiv att äga. Omvänt så är det ingen bra idé att äga bolag som envist ska upprätthålla en ohållbar utdelning. Det vill säga, mer än hela vinsten eller investeringsbehovet.
Genom att dela ut pengar med en redan ansträngd balansräkning förvärras nämligen situationen. SBB, Intrum, Cibus och DistIT är exempel där kapitalbehov förvärrats av utdelningar med nyemission eller dyrare finansiering som konsekvens. Värdet på aktien faller då mer än utdelningen är värd.
Bredband2, Volvo, Betsson och Evolution är exempel på bolag med starka balansräkningar som i min mening håller för mycket kapital och därför är en utdelning mycket välkommen. I de fallen minskar värdet på aktien mindre än utdelningen. Ofta faller även välskötta banker in i den här kategorin.
Undvik premievärdering
För fastighetsbolag eller investmentbolag där substansvärdet är centralt finns det också en del att säga. Ett bolag som handlas med rabatt, dvs där 1 krona av tillgångarna värderas till ören av börsen realiserar värde genom utdelningen. Hufvudstaden med låg belåning och hög rabatt är ett exempel där jag gärna sett högre utdelning. Omvänt blir det värdeförstörande om ett bolag värderas till premie men delar ut pengarna. Sagax faller i den kategorin. Anledningen till premievärderingen är ju på grund av bolagets förmåga att skapa avkastning på kapitalet, inte dela ut det. För återköp gäller samma princip oaktat skatteeffekter. För investmentbolag finns en skatteaspekt för bolagen att beakta och därför delas minst 80 procent av erhållna utdelningar i regel ut.
Nedan finns ett urval med nordiska högutdelare. Välj bolag med omsorg och låt inte utdelningen bli en för avgörande faktor. Om du köper för utdelningens skull, se till att bolagets balansräkning inte äventyras.