Prenumerera

Här ska Sveriges nya kärnkraftverk byggas

Det blir på Väröhalvön i Halland som Sveriges nya kärnkraftverk kommer att byggas. Det är åtminstone planen för det nystartade kärnkraftsbolaget Videberg Kraft AB. Bakom bolaget står Vattenfall, som för en nära samarbetsdialog med industrikonsortiet Industrikraft som grundades av Alfa Laval, Boliden, SKF, Stora Enso och AB Volvo.

Anders FrickRedaktör och reporter EFN
Vid Ringhals på Väröhalvön i Halland kommer antingen två storskaliga kärnkraftsreaktorer eller tre-fem SMR-reaktorer att byggas. Foto: Vattenfall
Publicerad: 17 apr. 2025, 11:05Uppdaterad: 17 apr. 2025, 11:08
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Regeringen ska bygga kärnkraft med statliga lån – det meddelade energiminister Ebba Busch (KD) på en pressträff i maj. Planen är bra, och på kort sikt så bör Sverige bygga några stora reaktorer medan man på mellanlång sikt bör bygga små och medelstora reaktorer (SMR), vilket ger ett mer redundant system – det hävdar Christian Ekberg, professor inom kärnkemi och industriell materialåtervinning på Chalmers tekniska högskola i Göteborg, i en intervju med EFN.

Energibolaget Vattenfall har sedan 2022 arbetat med förberedelser för ny kärnkraft, och nu blir planerna alltmer konkreta: Vattenfall meddelade under onsdagen i ett pressmeddelande att man startar ett nytt kärnkraftsbolag, projektbolaget Videberg Kraft AB, för att möjliggöra en ansökan om statligt stöd.

Fyra leverantörer kvar i processen

Videberg kommer att projektera nybyggnation för det första kärnkraftsprojektet, och det kommer att placeras vid Ringhals på Väröhalvön i Halland. Där kommer antingen två storskaliga kärnkraftsreaktorer eller tre-fem SMR-reaktorer att byggas. I dagsläget är fyra leverantörer kvar i urvalsprocessen.

Bolaget kommer till en början att vara helägt av Vattenfall, men parallellt förs nära dialog med det svenska industrikonsortiet Industrikraft om ett potentiellt delägarskap från industrin.

Bakom Industrikraft ligger Alfa Laval, Boliden, SKF, Stora Enso, AB Volvo, ABB, AFRY, Alleima, Billerud, Epiroc, Hitachi Energy, Höganäs, SAAB, Södra, Vectura och Volvo Cars. Styrelsen utgörs av de tunga industriprofilerna Håkan Buskhe, Tom Erixon, Martin Lundstedt, Mikael Staffas och Carl-Henric Svanberg.

– Industrin välkomnar regeringens arbete med propositionen om riskdelningen för ny kärnkraft och ser positivt på Vattenfalls besked om att bilda projektbolag. Nästa steg för att kunna fatta investeringsbeslut inleds nu, säger Tom Erixon, ordförande Industrikraft, i ett pressmeddelande.

Se EFN-intervjun med professor Christian Ekberg här nedanför:

Anders FrickEFN, Redaktör och reporter [email protected]
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;