Harald Mix gruvutrustare stuvar om – föreslår ny ordförande

Efter fjolårets försäljning av cementaffären stuvar nu riskkapitalbolaget Altors danska gruvutrustare FL Smidth om rejält i styrelsen. Tre ledamöter avböjer omval och en ny ordförande kliver in.
“FL Smidth är nu ett mindre och mer fokuserat företag”, uppger avgående styrelseordförande Mads Nipper.

Altors grundare Harald Mix. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det fortsätter att röra sig i den danska gruvutrustaren FL Smidth, vars huvudägare är Harald Mix riskkapitalbolag Altor. 

Efter att i oktober i fjol slutfört försäljningen av cementaffären till Pacific Avenue Partners stuvar nu bolaget om i styrelsen. I ett pressmeddelande uppger bolaget att det avser att minska antalet ledamöter i styrelsen. Ordförande Mads Nipper, vice-ordförande Christian Bruch och ledamoten Thrasyvoulos Moraitis har därför avböjt omval.

”Rätt tid för mig att avgå”

Efter en framgångsrik omställning är FL Smidth nu ett mindre och mer fokuserat företag, och vi har beslutat att styrelsens sammansättning och fokus också bör spegla detta. Efter fyra år som ordförande under omställningen har jag beslutat att det är rätt tid för mig att avgå”, skriver den tidigare Ørsted-vd:n Mads Nipper i ett pressmeddelande.

Lena Skole, som är vd för bolagets näst mäktigaste ägare Lundbeckfonden, föreslås kliva in i styrelsen som ny ordförande. Det danska läkemedelsbolaget Lundbecks stiftelse har varit en storägare i FL Smidth sedan 2015.

Övriga ledamöter – Anne-Louise Eberhard, Anna Kristiina Hyvönen, Lars Engström och Rune Wichmann – ställer upp för omval. Altorpartnern Rune Wichmann föreslås bli ny vice ordförande.

Pekats ut som uppköpskandidat

Försäljningen av cementaffären har gjort FL Smidth till en renodlad gruvutrustare och bolaget har tidigare pekats ut som en uppköpskandidat

Kort efter att försäljningen av cementdivisionen slutfördes meddelade FL Smidth att vd Mikko Keto ska lämna bolaget. Denne hade då rekryterats som ny vd för den schweiziska förpackningsjätten SIG, med ordförande Ola Rollén. FL Smidth utsåg i februari i år servicechefen Toni Laaksonen till ny vd.

Altor gick in i FL Smidth i januari 2023 och äger i dag 15 procent av kapitalet och rösterna i bolaget, enligt ägardatatjänsten Holdings.


Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel