HEALTHCARE DIREKT: DANSK PROGNOSHÖJNING OCH BONESUPPORT-STUDIE
https://www.youtube.com/watch?v=00OtCYBsKA8
Här finns en <i>länk</i> till det senaste avsnittet av Trading Direkt Healthcare.
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Trading Direkt Healthcare kan i måndagens avsnitt bjuda på en genomgång av Novo Nordisks vd:s framträdande om priser i den amerikanska senaten, en prognoshöjning från Bavarian Nordic och studieresultat från Bonesupport med mera.
Novo Nordisk vd Lars Fruergaard Jørgensen var under förra veckan i amerikanska senaten. Där avhandlades prissättningen av bland annat fetmaläkemedlet Wegovy och diabetesläkemedlet Ozempic.
Danska vaccintillverkaren Bavarian Nordic har höjt sina utsikter för 2024.
Medicinteknikbolaget Getinge återfår med vissa villkor CE-certifikat för HLS- och PLS-förbrukningsvaror för ECLS-terapi. Tillfälliga utmaningar har identifierats, vilket väntas ge en lägre volym tillgängliga för leveranser under tredje kvartalet 2024.
Bonesupport har kommit med studieresultat för bolagets antibiotikautsöndrande benersättningsmaterial.
Dessutom tar vi upp två intervjuer som Nyhetsbyrån har gjort om forskningsbolaget Irlab Therapeutics och Vicore Pharma.
Innan det var dags att ta helg förra veckan kom Cereno Scientific med studieresultat i fas 2a för läkemedelskandidaten CS1 vid behandling av den sällsynta sjukdomen pulmonell arteriell hypertension (PAH). Studien uppnådde primärt mål om säkerhet och tolerabilitet.
Vi avslutar med att titta på två analyser för Humana och Genovis. Aktiespararna har utfärdat en köprekommendation för Humana med en riktkurs på 45 kronor medan SEB Equities har inlett bevakning av Genovis med en köprekommendation och en riktkurs på 30 kronor.
Trading Direkt Healthcare sänds varje måndag klockan 12.00 med fokus på de senaste händelserna inom life science.
Följ taggar