Hemnet: Rekordmånga bostäder säljs under utgångspris
Hälften av alla bostäder som såldes i juli gick under utgångspriset – den högsta andelen sedan Hemnet började sina mätningar, rapporterar TT.

Juli brukar normalt sett vara en rätt så trög månad på bostadsmarknaden – och så har det även sett ut under 2025.
Enligt nya siffror från Hemnet såldes drygt 10 200 bostäder under månaden som gick – och hälften av dem avyttrades för ett pris som var lägre än säljarens utgångspris.
Hemnet uppger att det höga utbudet – efter en vår då många bostäder inte blev sålda – i kombination med att utgångspriser ofta sätts för högt bidragit till utvecklingen.
”För konsumenterna är det därför en viktig aspekt att ha i åtanke: Utgångspriserna är ofta relativt godtyckligt satta och bör snarare ses som en riktlinje än som det faktiska värdet på bostaden”, säger Erik Holmberg, marknadsanalytiker på Hemnet, i en kommentar.
