Historisk uppgång för Nvidia – större än Finlands BNP
Onsdagens rapportbesked har fått börsvärdet att svälla med drygt 453 miljarder dollar.

Nvidia cementerar positionen som världens största bolag med eftertryck.
Börsvärdet har strax efter kl. 19.00 på torsdagskvällen växt med 453,1 miljarder till närmare 5 600 miljarder dollar.
Bolaget som står för 80 procent av de chip som driver den pågående AI-boomen går därmed mot att leverera den största uppgången i amerikansk börshistoria under en enskild handelsdag.
453 miljarder dollar motsvarar med marginal mer än hela bruttonationalprodukten på årsbasis för länder som Finland, Tjeckien och Pakistan utifrån IMF:s beräkningar för 2026.
Det rapportbesked som pekas ut som främsta drivkraft för torsdagens rusning – att Nvidia räknar med en omsättningsökning på 70 procent under kommande räkenskapsår – trumfar på torsdagen den rad i bokslutet som fick aktien att falla i den inledande efterhandeln på onsdagskvällen.
Frågetecken kring bruttomarginalen
Nvidia ser framför sig att bruttomarginalen för kommande år stannar vid 72–73 procent – mindre än så väl de 75 procent som nåddes under det gångna kvartalet som bolagets egna målsättning och marknadens förväntning.
UBS-analytikern Timothy Arcuri skriver enligt Market Watch att det finns utrymme för positiv förändring.
”Det återstår att ses om marginalerna på lång sikt kan tryckas tillbaka”, skriver han enligt Market Watch och pekar på en hårdnande konkurrens när AI-satsande jättar som Google, Amazon, Microsoft och Meta – börsens så kallade ”hyperscalers” – i allt större utsträckning satsar på egen utveckling och tillverkning av chip.
Världens största noterade bolag
Bolag | Börsvärde (miljarder USD)* | Utveckling 2026 |
|---|---|---|
Nvidia | 5 579 | +21,4 % |
Apple | 4 598 | +16,1 % |
Alphabet | 4 134 | +7,3 % |
Microsoft | 3 742 | +6,9 % |
Amazon | 2 758 | +13,1 % |
TSMC | 2 228 | +33,9 % |
Space X | 1 850 | -12,8 % |
Broadcom | 1 758 | +6,1 % |
Saudi Aramco | 1 681 | +9,3 % |
Meta Platforms | 1 454 | -12,1 % |
*Börsvärde den 27 augusti kl. 19.42. Källa: Market Watch.


