Högre förvaltningsresultat för Sveafastigheter
Hyresintäkterna uppgick till 383 miljoner kronor (340) och driftöverskottet uppgick till 269 miljoner kronor (227).

Värdeförändring av fastigheter uppgick till -137 miljoner kronor (-538) och kvartalets resultat uppgick till -155 miljoner kronor (-329).
Under kvartalet har 268 miljoner kronor investerats.
Uthyrningsgraden i kvartalet stärktes till 95,0 procent, en ökning från 94,3 procent i jämförelsekvartalet.
"Trots ökade vakanser i Skellefteå som följd av Northvolts konkurs har effekterna uppvägts av en fortsatt stark uthyrning i vår övriga portfölj, vilket visar att vårt strukturerade och fokuserade arbete för att minska vakanserna ger resultat", skriver vd Erik Hävermark i rapporten.
Ytterligare byggstarter planerade
Efterfrågan på nyproduktion beskriver vd:n som "fortsatt stark", trots högre hyror i det nybyggda beståndet.
Under kvartalet har Sveafastigheter färdigställt 161 lägenheter och i slutet av juni byggstartade bolaget ett projekt i Nacka med 87 lägenheter.
Fastighetsbolaget har ytterligare byggstarter planerade under året och har ett tidigare uttalat mål om att byggstarta 600-800 lägenheter per år de kommande fem åren.

