Högsta domstolen ger Trump ökat handlingsutrymme
USA:s högsta domstol begränsar möjligheten för federala domare att begränsa beslut som bedöms strida mot amerikansk lag.
Donald Trump får därmed större handlingsutrymme att fatta beslut via presidentorder.
– Att ta bort makt från de här helt galna, radikala vänsterdomarna är storartat ... det här är en så stor dag, säger Trump.

USA:s president och justitieminister Pam Bondi kallade omedelbart efter beslutet till presskonferens i Vita huset och beskriver högsta domstolens beslut som en stor framgång.
Sedan Trump inledde sin nuvarande mandatpriod har federala domare i USA gjort bedömningen att 28 beslut som fattats av honom via presidentorder strider mot amerikansk lag och verkställt nationella begränsningar via förelägganden i väntan på prövning av högre instans. En juridisk möjlighet som nu ser ut att försvinna enligt bland andra Wall Street Journal och Bloomberg.
På en fråga om ståndpunkten att den politiska makten i USA nu koncentreras till presidenten och minskar för landets kongress och domstolsväsende svarar Trump:
– Det är tvärtom. Grundlagen har kommit tillbaka, och det är vad allt handlar om. Att använda grundlagen igen.
Presidenten beskriver beslutets konsekvenser som stora och kallar det "briljant skrivet".
– Det tar bara bort dålig makt från domare. Sjuk makt. Orättvis makt, och det är ett väldigt monumentalt beslut.
Beslutet fattades i ett mål som rör Donald Trumps beslut om att via presidentorder begränsa lagen om att personer födda i USA automatiskt också blir amerikanska medborgare, men väntas också få konsekvenser för en rad pågående och planerade beslut via presidentorder, bland annat:
Ansatser från Vita huset för att skärpa identifieringslagarna som omger amerikanska val och kräva bevis på medborgarskap.
Försök att frysa upp till 3 000 miljarder dollar i federal finansiering till delstater om de bedöms avvika från regeringens politiska beslut och preferenser.
Försök att dra in finansiering av bland annat USA:s utbildningsdepartement och biståndsorganisationen US Aid som verkställts av kongressen.
Splittrad domstol
De sex domare i högsta domstolen som tillsatts av republikaner röstade för, och de tre domare som tillsatts av demokrater röstade mot beslutet.
"Federala domstolar utövar inte allmän översyn av den verkställande makten (presidenten). De löser fall och kontroverser i linje med den auktoritet kongressen gett dem", skriver den konservativa domaren Amy Coney Barrett i beslutet.
Den liberala domaren Sonia Sotomayor ser det som att domstolen böjer sig för Trump och ignorerar USA:s grundlag.
"En öppen inbjudan för regeringen att kringgå konstitutionen. Den exekutiva makten (presidenten) kan nu verkställa beslut och ignorera etablerad lag och kränka oräkneliga individers grundlagsstadgade rättigheter, och de federala domstolarna komme att vara bakbundna och inte kunna stoppa dessa handlingar helt", skriver domaren Sonia Sotomayor.
Under Donald Trumps första mandatperiod fattades 86 beslut om nationella domstolsförelägganden. Under de första fem månaderna av hans nuvarande mandatperiod har 28 förelägganden verkställts.
Under Joe Bidens mandatperiod 2020–2024 fattade landets domstolar beslut om 28 nationella domstolsförelägganden.
Följ taggar
