Högsta tvåårsräntan i Japan sedan 1996
Japanska statsobligationsräntor steg kraftigt på torsdagen, där tvåårsräntan nådde sin högsta nivå sedan 1996 och femårsräntan en rekordnivå, i takt med ökade förväntningar om en räntehöjning från Bank of Japan.
Det skriver Bloomberg News.

Den tvååriga räntan steg med 1,5 punkter till 1,32 procent, medan femårsräntan ökade till 1,74 procent – den högsta nivån sedan introduktionen år 2000.
Uppgången sker mot bakgrund av en global obligationsförsäljning, där marknaden prisar in ett inflationslyft drivet av stigande oljepriser efter konflikten i Iran. Samtidigt har förväntningarna på räntesänkningar från Federal Reserve i stort sett försvunnit.
"Detta är ett resultat av att marknaden prisar in en räntehöjning från BOJ som svar på stigande inflation i Japan", sade Rinto Maruyama på SMBC Nikko Securities. "Jag tror att högre oljepriser har höjt den förväntade terminalräntan."
Marknadsprissättning indikerar nu en sannolikhet på 64 procent för en räntehöjning redan i april och 89 procent till juni. Samtidigt pressas yenen av stigande energipriser och närmar sig nivån 160 mot dollarn.
Signalerat för höjning
Centralbankschefen Kazuo Ueda har också signalerat att en höjning i april är möjlig. Samtidigt visar löneutvecklingen fortsatt styrka, med löneökningar över 5 procent för tredje året i rad, vilket stärker bilden av ett mer uthålligt inflationstryck under premiärminister Sanae Takaichi.
"Det finns en växande insikt om att regeringens subventioner för att hålla nere energipriserna varit ett misstag, och förväntningarna på en tidig räntehöjning ökar", sade Ryutaro Kimura på AXA Investment Managers.
Regeringen har avsatt motsvarande omkring 5 miljarder dollar för att hålla bensinpriserna kring 170 yen per liter. Åtgärderna lindrar visserligen trycket på hushållen, men riskerar samtidigt att försvåra centralbankens väg mot en mer åtstramande penningpolitik.
Följ taggar

