HSBC planerar nedskärningar inom förmögenhetsförvaltning
Det rapporterar Financial Times med hänvisnig till personer med insyn i planerna.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Omkring hälften av verksamhetens lednings- och specialistroller väntas tas bort, samtidigt som minskningen av antalet finansiella rådgivare kan bli närmare 70 procent, enligt en av källorna.
HSBC befinner sig i en så kallad konsultationsperiod kring de föreslagna förändringarna, enligt en person med insyn i planerna. Den personal som påverkas väntas behöva lämna banken i slutet av månaden.
HSBC uppger enligt Financial Times att banken fortsätter att utvecklas för att leverera mer digitalt möjliggjorda produkter och resor för att stödja förmögenhetsförvaltningen och att leva upp till kundernas behov som är under förändring.
Häromdagen meddelade den norska banken DNB personalneddragningar om cirka 400 heltidstjänster som en del av en omfattande omstrukturering av Technology & Services (T&S). DNB hänvisade till ny teknik och nya arbetsprocesser.