Huawei ska dubbla produktionen av AI-chip
Kinesiska Huawei Technologies förbereder sig för att kraftigt öka produktionen av sina mest avancerade ai-chip under det kommande året, med målet att vinna över kunder i Kina, som är världens största halvledarmarknad, och där marknadsledaren Nvidia fortsatt kämpar med geopolitiska motvindar.

Det rapporterar Bloomberg News.
Huawei planerar att tillverka cirka 600.000 av sina flaggskeppschip 910C Ascend nästa år, vilket är ungefär dubbelt så mycket som i år, enligt Bloombergs källor.
Huawei har kämpat med att få ut dessa produkter under större delen av 2025, bland annat på grund av amerikanska sanktioner.
Om Huawei skulle nå sina mål skulle det representera ett tekniskt genombrott för företaget, som brett anses vara Kinas bästa hopp om att göra sig oberoende av utländska chip, skriver Bloomberg.
Kinesiska företag, som Alibaba, Deepseek och andra teknikbolag behöver miljontals AI-chip för att utveckla och driva sina AI-tjänster. Enbart Nvidia uppskattas ha sålt 1 miljon H20-chip under 2024, men har nu stängts ute från den kinesiska marknaden då Peking har blockerat eller avrått från kinesisk användning på grund av säkerhetsrisker.