Prenumerera

Inga tullar för svensk nyckelvara

Den viktiga importvaran kaolin ingår inte i de tullar EU planerar som svar på USA:s stål- och aluminiumtullar.
– I detta mörker som den amerikanska handelspolitiken innebär har Sverige ändå fått en seger, säger utrikeshandelsministern Benjamin Dousa enligt TT.

Benjamin Dousa
Utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M). Foto: TT Nyhetsbyrån
Publicerad: 8 apr. 2025, 20:31Uppdaterad: 8 apr. 2025, 20:31
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Kaolin är en typ av lermineral som används vid tillverkning av bland annat pappersmassa, läkemedel och färg.
Hälften av den svenska importen av kaolin kommer från USA och under tisdagen stod det klart att kaolin inte inkluderas på listan över varor från USA som EU planerar att belägga med tullar.

– Vi har hela tiden sagt att vi står bakom EU men vi kommer att värna svensk ekonomi och jobb och vi vill inte att vi skjuter oss själva i foten och höjer tullar på insatsvaror som är viktiga för den svenska industrin, säger Benjamin Dousa.

På onsdag väntar omröstning i EU om den lista över amerikanska varor som ska omfattas av tullar.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;