Intäktstapp för Catena Media
Kundanskaffningsbolaget Catena Media redovisar lägre intäkter under fjärde kvartalet jämfört med motsvarande kvartal föregående går. Resultatet var oförändrat.


Catena Media redovisar ett justerat ebitda-resultat på 1,5 miljoner euro för det fjärde kvartalet, vilket är samma nivå som under jämförelsekvartalet föregående år. Den justerade ebitda-marginalen ökade till 15 procent från 10.
"Resultatet under fjärde kvartalet återspeglar de pågående utmaningarna vi står inför på våra kärnmarknader. För andra kvartalet i rad förbättrades lönsamheten till följd av de åtgärder som vidtogs sedan mitten av året för att effektivisera kostnadsstrukturen. Dessa åtgärder minskade kostnadsbasen med 33 procent jämfört med Q4 2023, vilket höjde vår justerade EBITDA-marginal från 5 procent i Q2 till 15 procent i Q4", skriver Manuel Stan i vd-ordet.
"Detta innebär en betydande förbättring, men för att uppnå högre lönsamhet krävs även en återgång till intäktstillväxt. Under Q4 var intäkterna fortsatt under press, då åtgärderna för att fokusera koncernen på de nya strategiska prioriteringarna som ledningen fastställt fick genomslag långsammare än förväntat", skriver han vidare.
Intäkterna minskade 30 procent till 10,2 miljoner euro, från fjolårets 14,5 miljoner euro. På bolagets största marknad Nordamerika minskade intäkterna med 28 procent till 8,9 miljoner euro, från 12,3 miljoner.
"Ett beslut fattades om att avveckla den AI-baserade plattformen för innehållsgenerering, och en överenskommelse nåddes om att förvärva 100 procent av verksamheten i januari, genom vilket 0,7 miljoner euro av den ursprungliga investeringen kommer att återvinnas", skriver bolaget.
Följ taggar