Intellego jagar miljardmål – men kursras hotar avtalet
Intellegos vd Claes Lindahl skriver i måndagskvällens delårsrapport att bolagets mål är att nå upp till 7,2 miljarder kronor i årliga intäkter inom tre år, förutsatt att det utnyttjar den samlade finansiering som blir tillgänglig genom avtalet med Heights Capital.

I avtalet med Heights Capital, som lades fram i slutet av oktober, framgår att den så kallade andra tranchen innebär att Intellego mellan den 27 januari och 27 februari nästa år kan påkalla att Heights Capital tecknar ytterligare 3 miljoner aktier på samma villkor som i den första omgången. Heights Capital ska då också få ytterligare 6 miljoner gratis warranter.
Den andra tranchen har dock förbehåll. För att Intellego ska kunna påkalla ytterligare investeringar från Heights Capital krävs att den genomsnittliga dagsomsättningen i aktien är minst 850 000 aktier eller motsvarande minst 85 miljoner kronor. Dessutom krävs att Intellego vid tillfället har ett börsvärde på minst 2,5 miljarder kronor.
Finansieringen ska stötta expansionen
Efter tisdagens kursfall uppgår Intellegos börsvärde till knappt 1,7 miljarder kronor. För att nå upp till minimikravet i avtalet med Heights Capital krävs alltså att aktien stiger i värde med nära 50 procent från nuvarande nivå.
”Samarbetet med Heights innebär viktig finansiering för att stötta vår fortsatta expansion”, skriver Claes Lindahl i delårsrapporten, där han också uppger att förvärv väntas stå för omkring 25 procent av bolagets totala intäkter nästa år.
Intellego-aktien hade vid 12-tiden fallit 48 procent till 50,50 kronor.