Intellegos ordförande: Högst troligt att Claes Lindahl berikat sig själv

Intellegos ledning beskriver det som en chock när de fick läsa KPMG:s utredning.
Styrelseordföranden Greg Batcheller ser det som sannolikt att den brottsmisstänkte Claes Lindahl berikat sig själv under åren.
– Det är högst troligt, säger han.

Intellegos vd Jacob Laurin och styrelseordförande Greg Batcheller under fredagens pressträff. Foto: Lisa Mattisson
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

This is serious, vad är det här?

Intellegos tillförordnade vd och styrelseledamot Jacob Laurin minns känslan när han nåddes av nyheten att den dåvarande vd:n och grundaren Claes Lindahl gripits av polis och häktats misstänkt för grovt svindleri. Lindahl nekar till alla anklagelser.

På Intellegos pressträff på fredagen framkom det att av den rapporterade nettoomsättningen på 644 miljoner kronor under de tre första kvartalen 2025 borde 640 miljoner kronor inte ha intäktsredovisats.

Redovisningsbyrån KPMG:s utredning visade också pressmeddelanden som var väsentligt felaktiga och vilseledande.

Laurin tycker själv att han, i rollen som styrelseledamot, inte haft någon anledning till att misstro Claes Lindahl.

– Varför skulle jag misstänka det? Bolaget har funnits ett antal år, det har vuxit, men det har ändå funnits en substantiell volym i några år som har reviderats och passerat alla kontroller som jag inbillar mig att man kanske borde ha hittat eller borde ha märkt någonstans, säger han.

Detta har hänt

Bolagets grundare och vd Claes Lindahl greps i mitten av november av polis, misstänkt för grovt svindleri.

Kort efter gripandet av Lindahl togs beslutet att han omedelbart skulle lämna sin roll som vd och att styrelseledamoten Jacob Laurin skulle ta över.

Intellegos aktie, som är noterad på First North, handelsstoppades vid tidpunkten och en eventuell avnotering kommer att prövas av Nasdaqs disciplinnämnd.

I veckan uppdagades det att Lindahl misstänks ha förfalskat inköpsorder och redovisat intäkter trots att avgörande villkor inte varit uppfyllda, enligt Dagens industri.

Intellegos nuvarande ledning har dessutom lämnat in en polisanmälan mot Lindahl till Ekobrottsmyndigheten.

Laurin håller en dosimeter i handen. Den produkt som bolaget redovisade hundratals miljoner i intäkter för, men som visade sig bestå till 99 procent av luft.

– Det var nästan chockerande, hur detta skett på ett så systematiskt sätt, säger vd:n som i samband med att KPMG:s rapport släpptes beskriver det som att styrelsen blivit vilseledda av en skicklig bedragare.

Bolagets nuvarande styrelseordförande Greg Batcheller går så långt att han kallar Claes Lindahl för ”Sveriges Bernie Madoff”.

Nu kommer den här rapporten som visar att nästan alla ordrar inte existerar. Vad tänker du när du läser den?

– Det är en stor överraskning. Som du vet har vi haft frågor om vårt företag, våra kunder och om den här industrin. Men vi har också haft bekräftelser från vår revision, vår bank, våra investerare och de som gör analyser. De har också tittat på det och sagt att det är okej.

Jacob Laurin och Greg Batcheller
Greg Batcheller under fredagens pressträff i Stockholm. Foto: Lisa Mattisson

Finns det någon typ av självkritik när du tittar på det i efterhand?

– I en dynamisk teknisk miljö, där du har en grundare som har mycket energi och vision, och som tydligt är ute och gör saker, då får du ett väldigt stort förtroende för det. Och du tenderar att ge honom lite längre koppel, och tänka att: ja, den här personen vet vad han gör. Han kan industrin, han kan teknologin. Låt honom göra sin grej. Vi håller ett nära öga på honom. Och så visade det sig vara falskt.

Du planerar att avgå från styrelsen?

– Det finns en bra anledning till det. Jag tror inte att investerarna tror att vi kan fortsätta vara noterade om den nuvarande ledningen fortfarande sitter kvar. Och jag tror att det är väldigt rimligt av dem att tycka så. Men jag tror fortfarande på den här typen av bolag. Och jag tror definitivt på alla andra bolag i tekniksektorn och biotechsektorn, särskilt de som jag har arbetat med.

Utifrån sett så har det här bolaget byggts upp av ordrar som inte finns. Och många ifrågasätter affärsmodellen i sig. Tror du att det ändå finns en väg framåt här på något sätt?

– Definitivt. När vi pratar med våra kunder vet vi att det finns en affär som kan göras här. Att dosimetrarna är en nödvändig produkt. Att de behövs. Och att det är en väldigt intressant och viktig marknad där vi kan utveckla våra produkter. Så ja, definitivt.

2026-01-30 pressträff Intellego Stockholm Intellegos tillförordnade vd Jacob Laurin
Jacob Laurin, Intellegos tillförordnade vd och styrelseledamot. Foto: Lisa Mattisson

Vad är ditt budskap till missnöjda, besvikna aktieägare som ändå har gått in i det här med förhoppningen om att det här är ett riktigt bolag?

– Jag känner till deras oro, frustration, ilska och så vidare. Absolut, jag känner till det och jag delar det. Det jag skulle vilja säga är att det bara finns en väg framåt. Och det är att fortsätta bygga och utveckla det här bolaget, utveckla den här marknaden, utveckla vår teknologi och förstå värdet som finns i det här bolaget.

Har du sett tecken på att Claes Lindahl på något sätt har berikat sig själv i den här situationen?

– Vi har inte sett det så här långt, och det är en av de stora frågorna i mitt huvud. Men som jag nämnde innan: utredningen fortsätter, och 2024 blir ganska intressant ur det perspektivet. Vi får se vad vi hittar. Det är en stor fråga: vad motiverade Claes? Berikade han sig här? Finns det transaktioner som vi måste följa upp?

Vad tror du?

– Det är högst troligt.

EFN har frågat Claes Lindahls advokater Thomas Olsson och Max Ahlgren hur deras klient ställer sig till anklagelserna, men inte fått svar.

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel
;