Iran nobbar USA – trots nya förhandlingsförsök

USA skickar toppförhandlare till Pakistan i ett nytt försök att nå en fred i Iran, rapporterar Reuters. Samtidigt kommer tydliga besked från Teheran: några möten med amerikanerna är inte planerade – trots att parterna befinner sig på samma plats.

Formellt möte mellan amerikanska och iranska diplomater med flaggor i bakgrunden.
Jared Kushner, Steve Witkoff och JD Vance inför tidigare förhandlingar med Iran för två veckor sedan.
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Amerikanska representanter väntas resa till Pakistan under lördagen för att återuppta samtal om konflikten i Iran. Enligt Vita huset ska Donald Trumps särskilda sändebud Steve Witkoff och svärsonen Jared Kushner delta i förhandlingarna.

Irans utrikesminister Abbas Araghchi anlände till Islamabad under fredagen, men en talesperson för Irans utrikesdepartement uppger på X att den iranska delegationen inte planerar att möta de amerikanska företrädarna. Vita huset har ännu inte kommenterat uppgifterna, enligt Reuters.

Försvarsminister Pete Hegseth säger att en uppgörelse fortfarande är möjlig.

– Iran vet att de har ett val. Allt de behöver göra är att överge sina planer på kärnvapen på ett tydligt och verifierbart sätt, säger han.

Tidigare fredsförsök fruktlösa

För två veckor sedan deltog samma parter inklusive vicepresident JD Vance i samtal i Islamabad utan resultat. Under tisdagen förlängde Donald Trump en två veckor lång vapenvila för att ge förhandlingarna mer tid.

Samtidigt går konflikten in på sin nionde vecka. Trafiken genom Hormuzsundet, genom vilken en femtedel av all olja vanligen passerar, är kraftigt begränsad. Under fredagen passerade fem fartyg, jämfört med cirka 130 per dag före krigsutbrottet.

Osäkerheten kring förhandlingarna har fått oljepriserna att stiga. Nordsjöoljan Brent har stigit med över 16 procent under veckan.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel