Iran öppnar för trafik genom Hormuzsundet – oljepriset faller
Iran öppnar för att tillåta passage genom Hormuzsundet för "icke-fientliga" fartyg, men endast i samordning med iranska myndigheter.
Det framgår av ett brev som landet skickat till medlemsländer i Internationella sjöfartsorganisationen (IMO), enligt Financial Times.
Samtidigt klargör Iran att fartyg kopplade till USA, Israel eller andra aktörer som anses delta i konflikten inte omfattas av denna möjlighet.
Hormuzsundet har i praktiken varit stängt sedan kriget mellan USA, Israel och Iran bröt ut i slutet av februari. Endast ett fåtal fartyg har kunnat passera, och omkring 3.200 fartyg uppges nu vara fast i Persiska viken.
Enligt uppgifter har vissa rederier betalat upp till 2 miljoner dollar för att få säker passage genom området.
Iran uppger i brevet att åtgärderna är "nödvändiga och proportionerliga" för att förhindra att motståndare utnyttjar sundet för militära syften.
Samtidigt finns inga tecken på att landet avser att helt återgå till tidigare fria flöden, även om konflikten skulle avta. Iranska politiker har signalerat att nya regler för sjötrafiken i sundet kan införas.
"Iran har alltid strävat efter internationellt samarbete i Hormuzsundet, men ökande tryck från illegala sanktioner har lett till att vi tillfälligt begränsar trafiken", sade parlamentsledamoten Mansour Alimardani.
IMO har sammankallat ett krismöte och diskuterar möjligheten att etablera en humanitär korridor för fartyg som riskerar att få slut på förnödenheter.
I handeln med terminskontrakt för olja faller priset strax efter kl. 21:30 tillbaka något med Brentoljan på 101,84 per fat och WTI-oljan under 90 dollar.
Följ taggar



