TOPPNYHETER:

Irans nya hot efter Trumps kalla hand: ”Ingen kommer sälja olja”

Iran har sträckt ut en hand för att få slut på kriget och öppna Hormuzsundet – men från Donald Trumps håll har responsen varit kylig.
Nu skruvar Teheran upp tonläget rejält och hotar både oljeexporten och infrastrukturen i regionen.
– I en region där vi inte säljer olja ska ingen sälja olja, säger Irans parlamentsordförande Mohammad Bagher Ghalibaf i ett anförande under tisdagen.
Delad bild med två män: en äldre man med glasögon och skägg till vänster, och Donald Trump till höger.
Irans parlamentsordförande Mohammad Bagher Ghalibaf skärper tonen mot Donald Trump och hotar både oljeexporten och infrastrukturen i regionen. Foto: TT Nyhetsbyrån

Det var i mitten av förra veckan som Masoud Pezeshkian använde sitt tal inför FN:s generalförsamling för att sträcka ut en hand till USA. Den iranske presidenten slog fast att Iran inte tänker ge efter för amerikanska påtryckningar, men öppnade samtidigt för diplomati och förhandlingar för att få slut på kriget.

– Han talade som en sann representant för det iranska folket och en ”stolt och revolutionär nation” som inte kommer att böja sig för hot eller dominans, säger Mohammad Bagher Ghalibaf enligt den statliga iranska nyhetsbyrån IRNA.

I Washington är man inte lika imponerad. Donald Trump avvisade relativt omgående fredsförslaget och hävdade att Iran vill nå en uppgörelse eftersom landet är hårt pressat och ”förlorar så stort”. Sedan dess har dock kontakterna fortsatt via medlare, och Iran väntar under tisdagen på ett amerikanskt svar på ett uppdaterat förslag.

Men samtidigt som Iran inväntar svaret skruvas retoriken upp. Ghalibaf riktar en skarp varning till både USA och övriga länder i regionen.

– Både USA och andra länder bör veta att, som vi har sagt, i en region där vi inte säljer olja ska ingen sälja olja, och om vår säkerhet inte garanteras kommer ingen infrastruktur att vara säker, säger han.

Det är dock inte första gången Ghalibaf framför varningen. Han använde i stort sett samma formulering i juli och upprepade den senare i augusti.

Revolutionsgardet: Trump är en ”stor lögnare”

Bakom hotet ligger bland annat Trumps återkommande uttalanden om att USA kontrollerar Hormuzsundet och bestämmer vilka fartyg som får passera. Den amerikanske presidenten har hävdat att Iran inte längre kontrollerar sundet och att USA:s flotta har ”total kontroll” över den strategiskt viktiga vattenvägen.

– Vita husets ledare bör veta att Irans stora och historieskapande nation aldrig kommer att retirera inför vapenskrammel och retorik eller en luft- eller handelsblockad, och Islamiska republiken Irans svar på varje hot eller äventyrlighet kommer att vara snabbt och så hårt att det väcker ånger, säger Ghalibaf.

Även Irans revolutionsgarde går till hård attack mot den amerikanske presidenten. En talesperson kallar Trump för en ”stor lögnare” med hänvisning till hans uttalanden om kärnvapen och andra frågor.

– Det amerikanska folket måste få veta sanningen, säger talespersonen Hossein Mohebbi och tillägger att USA har misslyckats med sin militära kampanj mot Iran och borde lämna regionen.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel