”Jag undrar om han kan vara kvar som vd”
Klarna skjuter upp sin planerade börsnotering.
Frågan är om det också innebär början på slutet för vd:n Sebastian Siemiatkowski.
– Ärligt talat: Jag undrar om Siemiatkowski kan stanna kvar som vd efter detta? Jag tror att Klarna kommer att vara tvungen att anpassa sig till ett helt nytt omvärldsläge det närmaste året, säger EFN:s Jonas Malmborg, författare till boken ”Den stora kreditfesten – historien om Klarna”.


Under fredagseftermiddagen kom beskedet att Klarna pausar sin planerade börsnotering i New York. Anledningen sägs vara den marknadsoro Donald Trumps nya tullpaket orsakat.
– Beskedet låg onekligen i korten. Investeringsviljan har rasat sedan Trump aviserade tullarna och intresset för amerikanska konsumentkrediter torde vara iskallt, säger Jonas Malmborg, som ser nyheten som en kraftig motgång för det svenska fintechbolaget.
– Det är ett rejält bakslag för att inte säga en katastrof. Först och främst för Sebastian Siemiatkowski, styrelsen och bolagsledningen. De har ju lagt ner enormt mycket arbetstimmar och resurser på en notering som nu skjuts på framtiden. Men också för Klarnas alla aktieägare som sett fram emot och planerat för en notering.
