Jas-plan användes i thailändsk attack mot Kambodja
Thailands flygvapen använde två Jas Gripen tillsammans med två amerikanska F16-plan, under en attack mot Kambodja på lördagen, skriver den thailändska tidningen The Nation.

Attacken riktade sig mot två militära mål, i Phu Ma Kua och nära Ta Muen Thom-templet, enligt The Nation. Båda attackerna ska ha neutraliserat målen och de fyra planen återvände sedan till basen. Inga uppgifter om attacken har kommit från kambodjanskt håll.
Förhandlingar pågår om att köpa fler plan
Thailand har haft Jas Gripen C/D-plan i sin flotta sedan 2011 och i dagsläget har de 11 Gripen-plan. Förhandlingar pågår dessutom om inköp av fler plan. Eftersom svensk vapenexport är statligt reglerad måste regeringen godkänna en eventuell affär. Bedömningarna genomförs av ISP, Inspektionen för strategiska produkter. För att godkännas ska det tas hänsyn till om köparen lever upp till vissa kriterier om demokrati och mänskliga rättigheter, och det ifrågasätts om Thailand verkligen gör det, skriver Expressen.
Över 30 personer har dött senaste veckan
I juni bekräftade Saab att Thailand har valt att ersätta 12 F16-plan med den nyare Jas Gripen E/F-modellen. Det kambodjanska flygvapnet har inga attackflygplan.
Över 30 personer, inklusive flera civila, har dödats och tiotusentals har flytt sina hem efter att konflikten mellan Thailand och Kambodja eskalerat under den senaste veckan.
Saab har sagt till SVT att de ”givetvis hoppas på en fredlig lösning på konflikten så snart som möjligt”.
