Jina Zachrisson: Är EQT Nexus private equity åt folket?

Private equity öppnas nu för en bredare publik genom EQT Nexus – men även om konceptet marknadsförs som semilikvid är frågan hur lätt det egentligen blir för privatinvesterare att ta sig ur en investering när marknaden skakar.

EQT kan konsten att paketera budskap – med bordsplacering, middagsunderhållning och fladdrande ljuslågor på borden ville de erbjuda private equity till den breda massan. Foto: EFN/Shutterstock
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

För några månader sedan hamnade jag på Nationalmuseum för ett event för EQT Nexus, private equity-fonden som riktar sig till privatpersoner. Varför jag var där är fortfarande oklart. Kanske som C-kändis inom finanssvängen, kanske som presumtiv kund, eller för att fylla upp bordet närmast toaletterna.

Men där var jag, och jag måste medge att EQT kan konsten att paketera budskap. Det var bordsplacering, middagsunderhållning och fladdrande ljuslågor på borden. Jag skrattade åt den syrliga konferenciern och nickade instämmande när en professor i lycka föreläste om pengars avtagande marginalnytta. Kvällen stod i skarp kontrast till de kundevent jag vanligtvis blir inbjuden till (som präglas av inplastade trekantsmackor och vibrerande lysrör).

Kvällen stod i skarp kontrast till de kundevent jag vanligtvis blir inbjuden till (som präglas av inplastade trekantsmackor och vibrerande lysrör).

EQT:s budskap var tydligt: från och nu kan man erbjuda private equity till den breda massan. Tillgångsslaget som tidigare varit reserverat för institutioner, professionella investerare och techmiljardärer går äntligen att köpa och äga i depå som privatperson.

Historiskt har privatpersoner inte varit målgruppen. Det finns en god anledning till det: private equity är i sin natur djupt illikvid. En klassisk PE-fond kräver ofta att man binder kapitalet länge, ibland uppemot sju–tio år. Detta upplägg fungerar fint för pensionsfonder, men mindre bra för oss vanliga dödliga som helt plötsligt vill sälja av investeringar för att köpa en ny bil, spontanrenovera köket eller, gud förbjude, skilja sig.

Men branschen har tänkt om, och private equity har nu anpassats till den breda massan. Den nya produkten EQT Nexus marknadsförs som semilikvid, och har – som jag tolkar det utifrån marknadsmaterialet:

1) En lägre minimiinvestering
2) Månadsinträden
3) En struktur som ska tillåta uttag

För att möjliggöra dessa uttag kommer man hålla en likviditetsbuffert på upp till 20 procent och möjlighet att använda en kreditfacilitet för att hantera oväntade likviditetsbehov.

Allt låter rimligt. Och på en punkt är jag odelat positiv: att gå från noll till några procent privatmarknader i en diversifierad portfölj är sannolikt klokt. Det är toppen att fler får möjlighet att äga det som tidigare varit reserverat för professionella investerare. Men vi privatinvesterare ska inte inbilla oss att private equity har blivit likvid. Semilikvid innebär i praktiken att du kan köpa varje månad, men bara sälja under vissa förutsättningar.

En av de främsta anledningarna till att private equity varit så uppskattat bland institutionerna är dess
(åtminstone på papperet) låga volatilitet. Under covidraset kunde investerarna se sina aktieinnehav falla tvåsiffrigt medan PE-fonderna knappt rörde sig. Detta beror på att PE-fonder inte marknadsprissätts dagligen, utan värderas med modeller och antaganden.

Det här har varit ganska oproblematiskt när kapitalet ändå varit inlåst: ingen kan ta ut sina pengar när de upplever att värderingen är optimistisk. Men när en fond plötsligt börjar erbjuda uttag uppstår en ny problematik: om börsen faller tvåsiffrigt och PE-fonden ligger still finns det en risk att alla kommer vilja sälja samtidigt.

Vad händer då?

EQT Nexus och liknande produkter har två val, som jag ser det:

  1. Sänka fondens värdering rejält, så att den ligger mer i linje med börsen. Nackdelen: man förlorar en av private equitys största attraktionskrafter: den stabila värdeutvecklingen och till synes låga volatiliteten.

  1. Stänga fonden för uttag. Nackdelen: andelsägarna blir upprörda och pr-risken är överhängande.

Vi behöver inte gå långt tillbaka i tiden för att minnas hur obligationsfonder stängde för uttag under covidkrisen, eftersom marknaden för de underliggande tillgångarna frös. EQT är tydliga med att även Nexus kan stänga för uttag under vissa omständigheter, och att det bara går att lösa in några procent av fondens nettovärde per kvartal tack vare en så kallad “redemption gate”. Men tyngdpunkten i marknadsföringen ligger naturligtvis på månadslikviditet, inte på de finstilta varningstexterna – vilket gör detta värt att lyfta en extra gång.

Private equity åt folket är ett välkommet steg och det fyller absolut en funktion i en diversifierad portfölj. Men man ska inte utgå ifrån att det är en tillgång du kan sälja när du vill. För egen del kommer jag överväga att investera, och jag ska påminna mig om fördelarna med en produkt som inte går att sälja när man vill det som mest (vilket nästan alltid är nära botten).

Jina ZachrissonKrönikör
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;