Prenumerera

Johan Pehrson bröt mot lagen – anmälde inte aktieinnehav

I går meddelade L-ledaren Johan Pehrson att han avgår.
I dag rapporterar SR att partiledaren och ministern brutit mot lagen – efter att inte ha rapporterat sina aktieinnehav.

Johan Pehrson
Johan Pehrson har brutit mot lagen efter att inte rapporterat alla sina aktieinnehav, rapporterar SR. Foto: TT Nyhetsbyrån
Publicerad: 29 apr. 2025, 06:57Uppdaterad: 29 apr. 2025, 07:03
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Lagen gör gällande att samtliga ministrar ska anmäla vilka aktier de äger. Under förra året rapporterade inte den avgående ministern Johan Pehrson innehaven i tre bolag: Betsson, Sandvik och Atlas Copco.

I flera veckor har Ekot sökt Johan Pehrson för att få svar på granskningen, men utan framgång. Efter att L-ledaren igår meddelat sin avgång publicerar de nu granskningen.

Johan Pehrsons stab säger att det rör sig om ”ett misstag”.

– Statsrådet har inte levt upp till lagens krav. De är tydliga: har man ett aktieinnehav så ska det anmälas, säger Daniel Stattin, professor i civilrätt vid Uppsala universitet, som menar att det är allvarligt.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;