
Johanna Walterström leder riskarbetet i miljardmaskinen Saab
Uppdraget: Skydda information, människor och teknik.
När Europas länder rustar upp går Saab Dynamics för högtryck. Orderboken slår rekord, produktionen ska fyrdubblas – och mitt i den snabba expansionen står Johanna Walterström, en ung chef som pekas ut som ett framtidsnamn i försvarsindustrin.
Kriget i Ukraina, Europas upprustning och Natos höjda försvarsmål har förvandlat Saab Dynamics i Karlskoga till en av Europas hetaste tillväxtmaskiner. Efterfrågan på ammunition och avancerade vapensystem har skjutit i höjden. Dynamics orderstock låg vid halvårsskiftet 2025 på nästan 85 miljarder kronor, en del av Saabs rekordstora orderbok på 198 miljarder. Aktien har rusat över 120 procent på ett år – men uppgången får analytiker att tala om en värdering på bristningsgränsen, där minsta hack i tillväxten kan bli dyrt.
Antalet anställda i Karlskoga har vuxit från omkring 800 till 2 000, och målet är att på sikt fyrdubbla produktionen jämfört med nivån före Ukrainakriget. Men expansion i det här tempot är ingen riskfri resa.
– Mitt uppdrag handlar om att skydda information, människor och teknik, säger Johanna Walterström, 35, chef för operationell säkerhet på Saab.
– Jag kan inte gå in på detaljer om projekt, system eller kunder, men grunden är att säkerhetsarbetet måste finnas med från dag ett i varje process.
Tempot märks tydligt i hennes vardag.
– Vi anställer många nya kollegor och bygger ut verksamheten i snabb takt. Samtidigt finns en stark ansvarskänsla och framåtanda i organisationen, påverkad av omvärldsläget.
Johanna Walterström
Ålder: 35.
Bor: Örebro.
Familj: Man och tre barn.
Yrke: Chef för operationell säkerhet på säkerhetsavdelningen på Saab Dynamics i Karlskoga, ett av Saabs fyra affärsområden.
Intressen: Träning och konst.
En expansion i raketfart
Att bygga missiler och pansarvärn är en sak. Att bygga en säkerhetskultur som håller när verksamheten expanderar i raketfart är en annan. Och det är precis här Johanna Walterström har sin nyckelroll: att se till att tillväxt och säkerhet går hand i hand.
– I en tillväxtfas handlar det om att ta nästa steg, att varje medarbetare förstår riskerna och hur deras egna handlingar påverkar helheten. Det är inte bara rutiner, utan en gemensam förståelse för att säkerheten är något vi bär tillsammans.
Ledarskapet är avgörande, menar hon.
– Chefer på alla nivåer måste visa varför säkerhet är viktigt – och göra det i sitt eget beteende.
Hon lyfter också vikten av tillit och psykologisk trygghet.
– Vi behöver skapa ett klimat där människor vågar lyfta problem och rapportera misstag. Säkerhetsarbetet får heller inte bli en bromskloss. Det är en förutsättning för att vi ska kunna bedriva affärer långsiktigt och hållbart.
Säkerhetsarbetet får heller inte bli en bromskloss.

Hon började sitt yrkesliv i uniform, inte i industrin. Efter värnplikten blev hon militärpolis vid Livgardet och gjorde utlandstjänst i Kosovo, parallellt med studier i statsvetenskap och internationella relationer. Därefter följde flera år på Säpo i Stockholm som handläggare och chef. När chansen att bli sektionschef på Saab dök upp samtidigt som familjen flyttade hem till Örebro blev tajmningen perfekt.
Saab
Börsvärde: 275 658,4 MSEK
Aktiekurs i år: +116 procent
Från Säpo till industrin
När Risbergska gymnasiet i Örebro, där hon själv gick dansprogrammet, tidigare i år drabbades av Sveriges hittills värsta skolskjutning blev det personligt.
– Säkerhet i skolmiljö ligger egentligen utanför min erfarenhet, men händelsen berörde mig djupt, säger hon.

Erfarenheterna från Kosovo har också satt avtryck.
– Jag var bara 21 år när jag gjorde utlandstjänst. I en så komplex insatsmiljö lärde jag mig vikten av tillit och förtroende, men också att våga fatta beslut under osäkra förhållanden. Det är något jag har burit med mig och som har skärpt mitt ledarskap.
För Johanna Walterström löper en röd tråd genom hela yrkeslivet – skyddet av människor, samhällen och i dag även teknologi.
– På Saab handlar det dessutom om den teknologi som är avgörande för vår försvarsförmåga, säger hon.
Steget från Säpo till industrin beskriver hon som naturligt.
– Försvarsindustrin är en högst relevant sektor. När möjligheten på Saab dök upp föll allt på plats, både yrkesmässigt och privat.
”It’s a human right to feel safe”
Försvarsindustrin är affärsdriven, men också laddad med etiska frågor. Vapnen som byggs i Karlskoga används i verkliga konflikter. Har Johanna Walterström själv brottats med den dimensionen?
– Absolut, och jag tycker det är viktigt att man gör den reflektionen. För mig handlade det om att landa i att vårt uppdrag är att bygga försvarsförmåga och bidra till säkrare samhällen. Vi brukar säga att ”it’s a human right to feel safe”, och det är en värdering jag verkligen delar, säger hon.
Att opinionen svängt i takt med kriget i Ukraina och Europas upprustning märker hon tydligt.
– Medvetenheten har ökat, och det har aktualiserat behovet av försvarsförmåga och motståndskraft, oavsett omvärldsläge. Därför tror jag att förståelsen kommer att finnas kvar även när kriget tar slut.

Ensam kvinna i rummet
När Johanna Walterström i våras nominerades till Framtidens kvinnliga ledare kom det som en överraskning.
– Jag blev väldigt glad – och lite tagen på sängen. För mig kändes det som en bekräftelse, säger hon.
Som kvinna i en bransch som länge dominerats av män har hon ofta varit ensam i rummet.
– Många gånger har jag varit den enda kvinnan i försvars- och säkerhetssammanhang. Därför kändes nomineringen som ett kvitto på att det finns utrymme för andra typer av ledarskap än de mer traditionella, där auktoritet och pondus ofta står i centrum.
Fem största ägarna (kapital)
1. Investor: 30,16 procent
2. Wallenberg Investments: 8,71 procent
3. Vanguard: 2,79 procent
4.Blackrock: 2,76 procent
6. Capital Group: 1,5 procent
Källa: HOLDINGS
Att leda en säkerhetsavdelning i snabbväxande Saab Dynamics är krävande, men så är också småbarnslivet hemma i Örebro.
– Jag har tre barn på åtta, sex och två år, och vardagen är ett pussel. Jag strävar efter att vara fokuserad på jobbet när jag är där, och en närvarande mamma hemma. Träningen ger mig kraft, och Saab uppmuntrar balansen mellan arbete och privatliv – det gör mig till både en bättre chef och en bättre mamma.
Där om fem år
Efter ett år på Saab sammanfattar Johanna Walterström tiden som både intensiv och lärorik. Utmaningen har legat i att kliva in som ny chef i en organisation som växer snabbt.
– Att lära känna organisationen, hitta min roll och samtidigt leda i expansion har krävt att jag varit både nyfiken och tydlig med att prioritera rätt saker. Men steg för steg börjar jag landa, och jag har många bra människor omkring mig.
Framåt hoppas hon kunna bygga vidare på den grunden.
– Om fem år vill jag se tillbaka på ett starkt team och ett säkerhetsarbete som möjliggjort innovation och tillväxt. Och för egen del vill jag fortsätta utvecklas i mitt ledarskap, det är en av anledningarna till att jag ser Saab som en plats där jag kan stanna länge.
Följ taggar





