Jon Ossoff: ”Kandiderar inte till president”
Den demokratiske senatorn Jon Ossoff från Georgia uppgav på tisdagskvällen under en debatt att han inte kommer att kandidera till presidentposten 2028.
Det rapporterar NBC News.
Det rapporterar NBC News.

Finansmagasinet
Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Ossoff gjorde uttalandet som svar på en fråga under debatten med sin republikanske utmanare, representanthusledamoten Mike Collins. Ossoff kandiderar för en andra mandatperiod på sex år i Georgia och uppgav att han kommer att sitta hela mandatperioden.
”Jag har inget som helst intresse av att kandidera till presidentposten. Jag kandiderar inte till presidentposten. Jag kandiderar till omval till senaten”, sade han.
Ossoff har återkommande nämnts som en potentiell demokratisk presidentkandidat 2028. Om han skulle vinna presidentvalet skulle han behöva lämna sin plats i senaten, något han betonade på tisdagskvällen att han inte tänker göra.
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd