Börsens glädjeskutt: ”Den här trenden kommer hålla i sig”
Riskaptiten ser ut att vara tillbaka på Stockholmsbörsen, som lyser klargrönt denna torsdagsmorgon.
I toppen av OMXS30 hittar vi EQT.
– Jag tycker ändå känslan är att det inte riktigt var den här stora dramatiken. Det var fler rubriker i pressen än reaktioner i marknaden, säger Carnegies aktiechef Karl Hedberg.

Den värsta Grönlands-turbulensen ser ut att ha lagt sig efter att Donald Trump backat från hotet om att införa tullar mot åtta europeiska länder, däribland Sverige, den 1 februari.
Något som ser ut att ha haft en klart positiv inverkan på börshumöret. I dag lyser det nämligen knallgrönt på de europeiska börserna, och Stockholm är inget undantag.
Efter några minuters handel är OMXSPI upp 1,1 procent samtidigt som OMXS30 stiger 1,3.
– Lyssnar bara på det Donald Trump säger så är det ganska många saker som är anmärkningsvärda, men jag tror som sagt att ur ett börsperspektiv så har nog investerare ändå lärt sig att man inte ska ta allt han säger som ett faktum. Vissa saker han säger är mer ett led i en förhandling helt enkelt. Han börjar lite mer dramatiskt för att sedan tona ner det, säger Karl Hedberg som tror på en stark börs de kommande månaderna.
– Jag tror att vi åtminstone ser en fortsatt positiv trend fram över utdelningssäsongen, så jag skulle väl säga att den här trenden kommer att hålla i sig åtminstone över våren fram till sommaren. Vi får se vad vi står på för nivåer då och vad man tror om det kommande året därifrån, men jag tycker ändå att det talar för en fortsatt positiv marknad de närmaste månaderna.
”Det skulle potentiellt kunna kyla av aktiemarknaden”
Jag pratade med din kollega Johnny Torssell för ett tag sen, och han tror att börsen kommer att fortsätta uppåt, men att det kommer en krasch på 20–30 procent i vår. Är det någonting du skriver under på?
– Jag tror kanske inte att det blir lika dramatiskt, med en stor nedgång på 20–30 procent. Jag tror fortfarande att det finns en hel del fundamentala faktorer som talar för en fortsatt stabil aktiemarknad, och då tänker jag främst på att det är en väldigt god vinsttillväxt som vi ser ut att stå inför det här året. Att det då skulle bli en väldigt kraftig vändning på det… jag tycker inte riktigt att man har stöd av det i den fundamentala bilden, men vi får väl se om det är den tekniska analysen eller den fundamentala analysen som får rätt.
Sammantaget tonar han ned risken för ett abrupt börsfall i närtid och pekar i stället på att den fundamentala bilden fortsatt ser relativt stabil ut, med stöd av en stark vinstutveckling. Samtidigt utesluter han inte att riskbilden kan förändras längre fram.
– Det kan vara så att hans scenario skjuts lite framåt i tiden och att det då kanske kan sammanfalla med en mer försiktig syn på det fundamentala. Att man börjar bli klar med räntesänkningar från amerikanskt håll, att den här starka vinsttrenden börjar mattas av och att man går in mot en lite lugnare period igen vinstmässigt, och att man dessutom får motvind av att de kanske börjar höja räntor på många marknader. Det skulle potentiellt kunna kyla av aktiemarknaden.
Essity faller på Stockholmsbörsen
På Stockholmsbörsen klättrar familjen Wallenbergs maktbolag Investor närmare 2 procent efter att investmentbolaget redovisat ett kraftigt lyft i substansvärdet och föreslagit en höjd utdelning.
Riskkapitalbolaget EQT levererade ett starkare bokslut än väntat för det andra halvåret 2025 och höjer samtidigt utdelningen till 5,00 kronor per aktie. Aktien är drygt 4 procent upp i den inledande handeln.
Även hygienjätten Essity har rapporterat denna morgon. Bolaget levererade både starkare marginal och resultat än de samlade analytikernas estimat, samtidigt som omsättningen var lägre. Aktien faller närmare 3 procent.
Spelutvecklaren Paradox faller runt 1,5 procent efter en sänkt köprekommendation från analyshuset Pareto.
NCC gör nedskrivningar på cirka 1,4 miljarder kronor, främst relaterade till förändringar i bedömningar av fastighetsvärden inom Property Development. Aktien stiger runt 1 procent.
Bland storbolagen går Saab sämst denna morgon, tätt följt av Essity.
