Varningen: Kaffet kan bli ännu dyrare
Kaffepriset har rusat det senaste året – och värre kan det att bli.
– Kommer regnet tillbaka får Brasilien en decimerad skörd men trots allt en skörd. Det kommer att hålla marknaden hyfsat lugn på de här prisnivåerna. Blir det torrt så vet jag inte vad som händer. Då kan det explodera ännu mer uppåt, säger Lindvalls kaffes vd Ulf Lindvall till TT.


Det kraftiga prislyftet på kaffe i butikerna – där ett paket numera kan kosta upp till 70–80 kronor – hänger tätt samman med utvecklingen på råvarubörsen i New York. Arabicabönans pris har skjutit i höjden, från cirka 1,70 dollar per pund i maj 2024 till närmare 4,50 dollar i början av februari 2025. Den främsta orsaken är extrema väderförhållanden i Brasilien, där både torka och bränder har slagit hårt mot skördarna och skapat en global obalans i utbudet.
– Nu ser det ut som att det börjar bli torrt i Brasilien, vilket inte alls är bra. Det måste börja regna i mars-april också. Gör det inte det så blir det inte alls kul, säger Ulf Lindvall som inleder varje morgon med att kolla väderleksprognoserna för en rad olika regioner i Brasilien.
”Jag är orolig”
Men oavsett hur den kommande skörden utvecklas de närmaste veckorna ser Ulf Lindvall en större trend som sträcker sig bortom tillfälliga prisrörelser. Han menar att de underliggande faktorerna kan innebära att dagens höga kaffekostnader blir en ny standard framöver.
– Det är väderfenomen som orsakar detta och om det nu är klimatförändringar som orsakar det här extremvädret så är det inget som säger att det blir bättre framöver. Jag är orolig för att vi får vänja oss vid att kaffepriserna kommer att ligga på de här nivåerna.
