Källor: Ungern lättar på veto mot ukrainskt EU-medlemskap
Det rapporterar Financial Times.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Ungerns förre premiärminister Viktor Orbán hade tidigare lagt in sitt veto mot länderna på grund av sitt motstånd mot Kiev.
Orbáns efterträdare Peter Magyar har instruerat ungerska diplomater att inte blockera utskicket av brev till Ukraina och Moldavien angående ett potentiellt öppnande av de två nästa "förhandlingsblocken", som omfattar inre marknad och konkurrenskraft.
Även om åtgärden mer är av procedurell karaktär ska det ses som symbolist viktigt.
Ungerns fulla politiska stöd för att inleda förhandlingarna hänger på att Ukrainas parlament den 12 oktober röstar i genom en lag om utökad utbildning för nationella minoriteter. Rättigheterna för Ukrainas ungerska minoritet har länge varit en viktig fråga för Budapest, enligt FT. Lagförslaget har utformats i samråd med ungerska företrädare.
"Ukrainas väg mot medlemskap tar form, med respekt för processen och med realism", uppger en EU-tjänsteman för FT.
Om parterna kommer överens om de två "blocken" återstår endast två oavslutade områden, den gröna agendan samt jordbruk och sammanhållning. EU-kommissionen hoppas nå en överenskommelse innan årets slut.
Samtliga 33 förhandlingskapitel, indelade i sex block, kräver enhälligt godkännande av alla medlemsländer.
