TOPPNYHETER:

KI: Lågkonjunkturen ebbar ut 2027

Konjunkturåterhämtningen i svensk ekonomi har nu kommit långt och lågkonjunkturen ebbar ut under 2027. Det skriver Konjunkturinstitutet, KI, i sin konjunkturuppdatering på tisdagen.
Sveriges flagga med blått och gult viftar i vinden. I bakgrunden syns en hamn med båtar och en stad med byggnader och kyrktorn.
Det ljusnar för svensk ekonomi. Foto: TT Nyhetsbyrån

BNP väntas öka med 2,4 i år, och 2,8 procent 2027.

I den förra prognosen, i juni, väntades BNP öka med 2,2 i år och 2,8 procent nästa år.

Regeringens senaste BNP-prognos, från den 17 juni, låg på 2,3 procent i år och 2,5 procent nästa år.

"Även om hushållen var försiktiga med att öka konsumtionen det andra kvartalet så har konsumtionen de senaste åren trendmässigt vuxit och detta fortsätter framöver, vilket är en viktig drivkraft för den fortsatta återhämtningen", skriver KI.

Skattesänkningar och de volatila energipriserna påverkar KPIF-inflationen kraftigt. Inflationen är för närvarande låg men den stiger till över 2 procent nästa år även när energipriser och ändrade skatter bortses ifrån. Riksbanken höjer därför styrräntan med 0,25 procentenheter senare i år och ytterligare en gång nästa år.

Vändningen på arbetsmarknaden kommer med eftersläpning, vilket är ett normalt konjunkturellt mönster. Arbetslösheten börjar vända tydligt nedåt i höst men den kommer inte ned till sin jämviktsnivå på drygt 7 procent förrän 2028.

Det sammantagna budgetutrymmet för åren 2027–2030 beräknas till cirka 95 miljarder kronor, enligt KI.

KI: Då höjer Riksbanken räntan

Konjunkturinstitutet håller fast vid sin tidigare bedömning om att Riksbanken höjer styrräntan med 25 punkter till 2,00 procent i slutet av 2026. Därefter höjs styrräntan ytterligare tre gånger under 2027–2028 till 2,75 procent.

Liksom i sin prognos i juni bedömer KI att Riksbanken kan bortse från de tillfälliga effekterna på inflationen, som främst kommer från finanspolitiska åtgärder och volatila energipriser.

"Mot slutet av året börjar de dämpande effekterna att falla ur 12-månaderstalen och KPIF-inflationen stiger snabbt, trots att en svag utveckling av energipriserna då har en återhållande effekt på inflationen. De reverserande effekterna blir sär skilt stora det tredje kvartalet nästa år då KPIF-inflationen stiger till 2,6 procent för att sedan hamna något under inflationsmålet det fjärde kvartalet", skriver KI.

I slutet av 2028 uppgår styrräntan till 2,75 procent, vilket är samma bedömning som KI gjorde i juni.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel