Kinesisk rekordexport – trots amerikanskt motstånd
Donald Trumps försök att begränsa Kinas export har inte gått enligt plan. Elbilar, bubbelté och Labubudockor säljer som smör i solsken – det talas om Kinachocken 2.0.
– Kina har flyttat fram positionerna, säger Claes Måhlén, chefsstrateg på Handelsbanken, i EFN:s podd "Världsekonomin".

När Kina blev medlem i världshandelsorganisationen WTO 2001 talades det om en Kinachock. "Made in China" blev närmast ett vedertaget ordspråk för att beskriva billiga varor som tillverkas i U-länder.
Nu, 24 år senare, utmärker sig Kinas exportboom snarare av landets egna kulturella dominans.
– Bubbeltébubblan är ett exempel på det som man nu pratar om, Kinachocken 2.0. Att den kinesiska exportmaskinen trots amerikanska tullmurar bara fortsätter att kasta varor ut i världen, säger Katrin Kielos, ekonomijournalist, i EFN:s podd Världsekonomin.
Samtidigt är exporten till just USA mer begränsad.
– Kina kastar ut mindre varor över USA, som en effekt av högre tullar. Men det fortsätter att pumpas ut grejer till övriga världen. Det som inte kan säljas till USA behöver hitta köpare på andra kontinenter, säger Claes Måhlén, chefsstrateg på Handelsbanken.
Främsta handelspartnern för över 50 procent av världens länder
Kina är den främsta handelspartnern för över 50 procent av världens länder, enligt Bloomberg. Det har väckt huvudbry hos den amerikanska presidenten, som oroar sig över landets dominans.
– USA och Kina är i den ständiga maktkampen, där USA ligger efter. Kina har flyttat fram positionerna som det viktigaste motpartslandet inom handel för stora delar av världen. Kina är framför allt fortfarande världens fabrik. Och det är ju väldigt tydligt även efter amerikanska tullar, säger Claes Måhlén och tillägger:
– Kinesiska varor är så billiga att inhemska producenter inte kan konkurrera. Den diskussionen börjar vi även få i Europa nu.
Tysk bilindustri i skottgluggen
Katrine Kielos menar samtidigt att "Kinachocken 2.0" paradoxalt nog är en konsekvens av "handelsmurarna" som Donald Trump har satt upp mot USA – de kinesiska varorna måste flöda någon annanstans eftersom fabrikerna fortsätter att spotta ur sig så mycket saker. Överkapaciteten pressar priserna i övriga delar av världen.
Särskilt smärtsamt kan det bli för den tyska bilindustrin.
– Kina är ju en konkurrent i bilindustrin som är extra viktig för Tyskland. Kvalitén i de kinesiska elbilarna har förbättrats.
