Prenumerera

Klädhandeln steg i december

Klädhandelns försäljning steg med 6,4 procent i december, mätt i löpande priser, jämfört med samma månad föregående år. Skohandeln sjönk med 6,1 procent.

Jul, handel, julhandel Foto: TT
Publicerad: 10 jan. 2025, 06:46Uppdaterad: 10 jan. 2025, 06:46
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det visar Svensk Handel Stils (Sko & Textilhandlarnas) Stilindex över försäljningsutvecklingen.

"Decemberhandeln är den viktigaste försäljningsperioden för modehandeln och uppgången för klädhandeln är givetvis glädjande. Vi har en lång och tuff period bakom oss där hushållen hållit hårt i plånboken. Förhoppningsvis gör ränte- och skattesänkningar att konsumtionen i modehandeln tar fart", säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;