Klarnas vd: ”Vi antar mer än gärna Trumps erbjudande”

Donald Trump har utlovat en gräddfil till att alla som är beredda att satsa en miljard dollar i USA.
Ett erbjudande Klarnas vd Sebastian Siemiatkowski mer än gärna tackar ja till.

Sebastian Siemiatkowski och Donald Trump. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det var i tisdags som USA:s tillträdande president Donald Trump gick ut på Truth Social och lovade att alla företag eller individer som är beredda att satsa en miljard dollar, eller mer, i USA skulle få en gräddfil när det kommer till både miljötillstånd och myndighetsgodkännanden.

Ett erbjudande Klarnas vd Sebastian Siemiatkowski är redo att nappa på.

– Vi vill bli en bank i USA och vi vill påskynda på våra ansökningar om licenser för penningöverföring så vi antar mer än gärna Trumps erbjudande, säger Siemiatkowski i en intervju med Bloomberg TV.

I intervjun säger Siemiatkowski även att bolaget har planer på att utmana kreditkortsgiganterna Visa och Mastercard med ett mer konsumentvänligt och räntefritt produktutbud.

LÄS MER: Lönekartell på Bonnier News – så ökar topparnas inkomster

LÄS MER: Aktiechefen om natten på häktet: ”Otroligt jobbigt”

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;