TOPPNYHETER:

Kraschade bolagets krisdrag: Skippar finanschef

Forskningsbolaget Ascelia Pharma, som har fokus på sällsynta cancerformer, meddelar att finanschef Anton Hansson kommer att lämna bolaget.
I samband med denna förändring och pågående kostnadsbesparingsinitiativ minskar bolaget sin kostnadsbas samtidigt som företaget bibehåller fokus på den fortsatta vägen framåt för läkemedelskandidaten Orviglance.

Det framgår av ett pressmeddelande.

"Förändringarna stödjer en anpassning av Ascelia Pharmas resurser till nuvarande prioriteringar, inklusive de regulatoriska interaktionerna med den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA samt arbetet för att göra Orviglance tillgängligt för patienter", skriver bolaget.

Ascelia Pharmas aktie sjönk kraftigt i början av juli när bolaget hade mottagit ett så kallat Complete Response Letter (CRL) från den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA avseende bolagets registreringsansökan för Orviglance.

"Vårt fokus ligger på det kommande Type A-mötet med FDA där vi söker klarhet kring vägen framåt för att kunna göra Orviglance tillgängligt för behövande patienter. De organisationsförändringar vi meddelar idag, tillsammans med våra kostnadsbesparingsinitiativ, stärker vår förmåga att genomföra våra viktigaste prioriteringar", säger Magnus Corfitzen som är vd för Ascelia Pharma.

Anton Hansson kommer att fortsätta fullgöra sina uppgifter som finanschef fram till senare delen av augusti 2026. Därefter kommer finansfunktionen att rapportera direkt till vd.

I början av juli meddelade Ascelia Pharma att den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA skickat ett så kallat Complete Response Letter, där myndigheten efterfrågar mer information gällande Ascelia Pharmas registreringsansökan för läkemedlet Orviglance. Det fick aktien att rasa 75 procent samma dag.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel