TOPPNYHETER:

Kreml öppnar för nya trepartssamtal om fred

Ryssland stänger inte dörren för nya trepartssamtal med Ukraina och USA. Efter helgens amerikanska diplomatbesök i Moskva och Kiev hyllar Kreml nu president Donald Trumps försök att få ett slut på kriget. Det rapportera Reuters.
Sammansatt bild av två män. Till vänster en äldre man i mörk kostym och röd slips. Till höger en man med skägg i mörkblå skjorta med ukrainsk broderi.
Putin öppnade dörren för samtal mellan Ryssland, Ukraina och USA kan komma att bli aktuella Foto: TT Nyhetsbyrån

Under helgen besökte de amerikanska sändebuden Steve Witkoff och Jared Kushner Moskva och Kiev för att framföra ett förslag på att avsluta kriget. Nu har Kremls talesperson Dmitrij Peskov uttalat sig om mötet för rysk media.

– Vi utesluter inte heller att detta trilaterala format återupptas, men det är fortfarande för tidigt att tala om plats och exakta datum, sade Peskov till reportrar på frågan om trepartsfredssamtalen skulle återupptas.

Peskov ville inte gå i detalj om USA:s fredsförslag eller vilka frågor som fortfarande skaver, men var tydlig med att Rysslands president Vladimir Putin är öppen för att diskutera mer med USA:s president Donald Trump.

– President Putin själv har sagt att han sätter president Trumps ansträngningar i hög kurs och att han är tacksam mot president Trump för hans engagemang för denna väg mot fred

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel