Lagercrantz förvärvar brittiskt bolag

Teknikhandelskoncernen Lagercrantz har förvärvat 88 procent av aktierna i bf1, en ledande tillverkare av högpresterande mätsystem för krävande miljöer, med huvudkontor i Storbritannien.
Hämta EFN:s app för iOS och AndroidGratis för iOS och Android: nyheter, analyser, börs, video, podd. Ladda ner gratis

Det framgår av ett pressmeddelande.

bf1 utvecklar och tillverkar högpresterande mätsystem för krävande miljöer, huvudsakligen för motorsport, men även för andra sektorer såsom försvarsindustrin. Bolaget omsätter 18 miljoner pund.

Vd James Welham och affärsutvecklingschef James Shingleton kommer att behålla 12 procent av aktierna i bolaget. bf1 blir en del av Lagercrantz division Control och förvärvet förväntas ge ett marginellt positivt tillskott till koncernens vinst per aktie.

Följ ämne och taggar

FinansmagasinetUnika analyser, intervjuer och reportage – från 225 kr/mån. Bli prenumerant
Nästa Artikel