Lägsta oljepriset på tre månader efter Trumps vändning

Brentoljan hade kl. 19.45 nått det lägsta priset på över tre månader på 89,90 dollar per fat efter en pristopp på 94,81 tidigare under dagen.
Senast den nådde så låga stängningsnivåer var den 10 mars, knappt två veckor in i den väpnade konflikt som bröt ut den 28 februari.
Sedan dess har ett fat Brentolja som mest kostat drygt 118 dollar per fat, att jämföra med drygt 68 dollar under dagarna innan krigsutbrottet.
Vid sidan av en kraftigt stärkt New York-börs med Nasdaq i täten på plus 1,8 procent faller amerikanska långräntor kraftigt.
10-åringen är ned 6 punkter för dagen till 4,48 procent och 30-åringen backar med lika mycket till 4,97 procent,
Guldpriset stärks med drygt 1 procent och dollarn försvagades tvärt efter att Donald Trump i ett inlägg på Truth Social skrivit att villkor för en fredsuppgörelse ”godkänts på högsta nivå” i Iran, vilket fått honom att avbryta planer på att inleda bombningar av landet på torsdagskvällen.
Följ taggar



