Lämnade vd-posten – sålde aktier för 200 milj
Den 10 februari lämnade Cecilia Beck-Friis rollen som vd för Hemnet.
Sedan dess har hon sålt aktier för över 200 miljoner kronor.
"Jag har sålt en del av mitt innehav för att diversifiera mina tillgångar", skriver Beck-Friis till Breakit.


Sedan Cecilia Beck-Friislämnade vd-posten efter sju och ett halvt år är hon inte längre en insynsperson med ansvar att rapportera affärer till Finansinspektionen.
Med hänvisning till ny statistik från Holdings skriver Breakit att hon mellan den 10 och 28 februari sålde drygt 500 000 av sina aktier. Snittkursen motsvarar ett värde på över 200 miljoner kronor.
Cecilia Beck-Friis äger nu drygt 230 000 aktier i Hemnet till ett värde av omkring 90 miljonr kronor.
"Hemnet är ett fantastiskt bolag som jag har stor tro på och som jag fortsatt är stolt aktieägare i", skriver hon i ett sms till Breakit.
Jonas Gustafsson är ny vd för Hemnet, som inlett året med en sammantagen uppgång på 10,65 procent efter att ha backat med dryga 10 procent från en topp i mitten av februari. Sedan börsnoteringen 2021 är aktien upp drygt 110 procent.