Ljusrött på börsen – Hemnet backar efter slaktad riktkurs
Stockholmsbörsen inleder torsdagen strax under nollstrecket.
Hemnet backar 3 procent efter en slaktad riktkurs.

Efter fem minuters handel är både OMXS30 och OMXSPI ned 0,1 procent.
Hemnet är ned 3 procent efter att Nordea dragit ned riktkursen från 200 till 121 kronor.
Evolution tappar runt 2,5 procent efter att ha dubbelsänkts av Barclays, från övervikt till undervikt. Riktkursen sänktes samtidigt från 890 till 575 kronor.
Skistar rapporterade en förlust på 478 miljoner kronor under det första kvartalet i det brutna räkenskapsåret, vilket var helt i linje med analytikernas prognoser. När det gäller bokningsläget inför vintersäsongen, som ligger 2 procent under fjolårets nivå vid samma tidpunkt, så ser det lite sämre ut. Aktien är ned närmare 5 procent efter några minuters handel.
SB1 Markets har inlett en bevakning av Autoliv med rekommendationen köp. Aktien stiger 1 procent.
Både Nordea och SEB bedömer att Addlife kommer att få se en tillbakagång i det fjärde kvartalet 2025. Aktien backar runt 3,5 procent.
Balco har säkrat en balkongorder värd 200 miljoner kronor till tre kryssningsfartyg – ett besked som får aktien att stiga med 9 procent.
