Lönsamhetslyft för Synsam
Synsam redovisar en stärkt lönsamhet i det första kvartalet.
Håkan Lundstedt beskriver en fortsatt avvaktande konsument i vd-ordet.
”Det bekräftar vår förmåga att skapa tillväxt i den befintliga verksamheten samtidigt som vi investerar i framtida expansion”, säger han.

Nettoomsättningen ökade med 3,8 procent på 1,7 miljarder kronor, vilket var i stort sett oförändrat mot jämförelsekvartalet. Det motsvarar en organisk försäljningstillväxt på 5,6 procent.
”Under kvartalet redovisade vi en organisk tillväxt om 5,6 procent och en like-for-like tillväxt om 3,8 procent, i en marknad där konsumenterna fortsätter att hålla igen på utgifterna. Det bekräftar vår förmåga att skapa tillväxt i den befintliga verksamheten samtidigt som vi investerar i framtida expansion”, kommenterar vd Håkan Lundstedt.
Under kvartalet uppvisade Synsam en positiv organisk tillväxt på samtliga marknader. Den svenska marknaden, som är bolagets största, hade en organisk försäljningstillväxt på 6,5 procent och en rörelsemarginal på 21,2 procent.
Stärker lönsamheten
Rörelseresultatet ökade med 7,4 procent till 186 miljoner kronor samtidigt som marginalen stärktes till 10,4 procent, att jämföra med 10 procent under jämförelsekvartalet.
Bruttomarginalen landade på 75,8 procent, att jämföra med 74,1 procent i jämförelsekvartalet.
Synsam har totalavkastat minus 13 procent sedan årsskiftet.

