Lundin Gold investerar 900 miljoner i Ecuador

Lundin Gold investerar knappt 900 miljoner kronor i sin gruva i Ecuador.
Enligt Reuters för att förlänga dess livslängd när guldpriset förblir högt.

Lundin Gold gör en nyinvestering vid bolagets gruva i Ecuador. Foto: Shutterstock
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Med investeringen på 100 miljoner dollar har Lundin Gold ambitionen att dryga ut de existerande reserverna på 5,54 miljoner uns och identifiera nya fyndigheter.

Planen är att borra sammanlagt 133 000 meter i Zamora Chinchipe-provinsen, en del av Amazonas där det enligt Reuters förekommit illegal gruvverksamhet.

– För att förlänga gruvans livslängd har vi sju borriggar inuti gruvan och ytterligare elva på marknivå, i huvudsak för att generera resurser från nya fyndigheter, säger Maria Eugenia Rodriguez, utforskningschef vid Fruta del Norte, till ett medieuppbåd under en rundtur.

Produktionen vid gruvan inleddes i slutet av 2019 med en bedömd livslängd på 12 år.

2025 producerade Fruta del Norte närmare 500 000 uns guld och exportvärdet väntas uppgå till 1,8 miljarder dollar.

Lundin Gold räknar med en årlig guldproduktion på 475 000–525 000 uns per år under perioden 2026–2028.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel
;