Lundin Gold producerade 498 315 uns guld 2025

Lundin Gold meddelar en guldproduktion om 498.315 uns för 2025 från gruvan Fruta del Norge i Ecuador, varav 119.483 under det fjärde kvartalet. Årssiffran kan jämföras med bolagets senaste prognosintervall som var 490.000-525.000 uns för 2025.

Jack Lundin är ordförande Lundin Gold Foto: Fredrik Hjerling
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Under fjärde kvartalet processades 484.950 ton malm, vilket gav en genomsnittlig genomströmning om 5.271 ton per dag till en snittgrad om 8,7 gram per ton, och en utvinningsgrad om 88,3 procent.

"När vi blickar fram mot 2026 räknar vi med att fortsätta rampa upp verket till en genomströmning om 5.500 ton per dag i snitt och siktar på att öka utvinningsgraden till 91 procent, vilket kommer att stödja vår prognos om 475.000-525.00 uns", kommenterar vd Jamie Beck.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;