TOPPNYHETER:

Lyft för Volvo Cars: ”I nivå med de tyska premiummärkena”

Med den nya EX60 kommer Volvo Cars att ha en marknadsandel på batterielektriska bilar i Europa på över 5 procent, enligt bolagets kommersiella direktör Eric Severinson.
– Vi är i nivå med de tyska premiummärkena. Det har vi aldrig varit tidigare.
En silverfärgad Volvo-elbil visas på utställningsplattformen vid 2026 Beijing International Auto Show, med Pekings skyline i bakgrunden.
Volvo Cars nya EX60 kommer att ha en marknadsandel på batterielektriska bilar i Europa på över 5 procent, Foto: AP / TT Nyhetsbyrån

Under sin presentation vid Volvo Cars kapitalmarknadsdag uppger den kommersiella direktören Eric Severinson att orderläget för EX60 indikerar att bolagets marknadsandel på elektriska bilar i Europa kommer att lyfta över 5 procent. Det kan jämföras med att Volvo Cars totala marknadsandel i Europa ligger på 2,3 procent. Enligt Eric Severinson är det bara de tyska premiummärkena som har andelar över 5 procent.

– Om jag extrapolerar orderläget på EX60 så ligger vi över 5 procent, i nivå med de tyska premiummärkena. Det har vi aldrig varit tidigare, säger han.

Eric Severinson uppger också att de nu säljer EX60 med en högre lönsamhet än XC60.

Inför kapitalmarknadsdagen uppgav Volvo Cars att bolaget på sikt ska dubbla sin marknadsandel.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel