Mäklarchefen på Carnegie varvar ned

Carnegie gör förändringar i chefsleden och märklarchefen Henric Falkenberg varvar ned och blir i stället senior partner.

Henric Falkenberg slutar som chef på Carnegie och blir i stället senior partner. Foto: Pressbild
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Mäklar- och analyschef på investmentbanken Carnegie Henric Flakenberg, erhöll 51,6 miljoner kronor när den såldes till den norska storbanken DNB. Falkenberg väljer nu att lämna sin chefsposition efter fyra decennier på mäklargolvet för att bli senior partner, rapporterar Dagens Industri.
”Jag slutade arbeta som aktiechef för ett bra tag sedan och därmed blev det också naturligt att sluta som chef för Securities och lämna över till ett nytt ledarskap”, skriver han i ett mejl till Di. 
Carl-Johan Frisell blir aktiechef och Thomas Flakstad blir ny ansvarig för värdepappersverksamheten.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;