Malmqvist: Börsen kan falla 25 procent

Han har länge varnat för en börskrasch – och nu kan Peter Malmqvist få rätt.
Den oberoende börsanalytikern ser en 25-procentig nedgång i USA framför sig – och varnar samtidigt för att Europa kan få en rejäl släng av sleven.
– I grunden så tycker jag att Europa borde kunna klara sig bättre eftersom vi har en lägre värdering, men tyvärr så är jag vaccinerad med att ha upplevt i stort sett alla större börskrascher, och det blir alltid värre på Stockholmsbörsen än i USA, säger Malmqvist.

Peter Malmqvist tror inte vi har sett slutet på börsnedgångarna.
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Om man googlar Peter Malmqvist och börskrasch tillsammans så spottar sökmotorn ur sig sida upp och sida ner med olika artiklar och tv-framträdanden där den oberoende börsanalytikern varnar för en nära förestående börskrasch.

Han prickade rätt när den senaste stora börskraschen inträffade under pandemin 2020 och nu ser det ut som att hans profetia kan slå in ännu en gång. Sedan toppen den 19 februari har S&P 500 tappat drygt 8 procent, men enligt Malmqvist har vi bara sett början.

– Det vi har sett hittills är bara att skrapa lite på ytan. Vi måste ner, om vi ska ha en mer normalt värderad amerikansk börs i förhållande till sin egen historik, till samma nivåer som den låg på i början av förra året. Det handlar om ungefär 20–25 procent från toppen. Då blir det en vettig värdering, säger han.

”Det Trump håller på med är absurt”

Anledningarna till hans pessimism är flera även om det i grunden handlar om att han anser att USA-börsen, driven av de senaste årens techrally, är kraftigt övervärderad.

– Det är inte bara de välkända aktierna som har kommit upp utan även andra it-aktier också. När man tittar på genomsnittliga p/e-tal när börsen var all time high så var det väldigt nära värderingarna från år 2000, säger Malmqvist.

Något som, i kombination med höga räntor, stavas trubbel. Och när man sedan slänger ytterligare bränsle på brasan i form av en tredje faktor, som är betydligt svårare att räkna på, blir det omgående dyster läsning för alla investerare.

– När man har en så hög värdering och höga räntor är placerarna känsliga för saker och ting som händer och det USA:s president håller på med nu är ju absurt. Jag har hängt med rätt länge och jag har aldrig sett något liknande, inte ens i närheten. Det finns ju konstiga individer i mindre länder som ställer till det i någon hörna av ekonomin, men det här är ju inte vilket land som helst, säger Malmqvist.

”Då ser det deppigt ut”

Någon omedelbar ljusning på just den punkten har Malmqvist svårt att föreställa sig.

– Såvida man inte tror att Donald Trump helt plötsligt kommer att sätta sig ner, lyssna på lite ekonomer, tillsätta nån utredning och göra som presidenter brukar göra, så tror man att det här en turbulens som kommer att hålla i sig och då ser det deppigt ut för den amerikanska börsen och indirekt då även för europabörserna. Om det drar ordentligt ner i USA så kommer ingen att klara sig, jag har aldrig upplevt det, det är alltid den amerikanska börsen som klarar sig bäst i ras, säger Malmqvist.

I hans ögon är Stockholmsbörsen en bra indikator för hur Europa är värderat i stort. Den nuvarande värderingen i Stockholm, som ligger på ett p/e-tal på cirka 16, är ganska lik den nivå som han förutspår att den amerikanska marknaden kommer att landa på.

En faktor som borde innebära att fallet i Europa bli mindre, men det finns ett men.

– Problemet är tyvärr att USA är så fullständigt dominerade i värde och som informationscenter att placerare i normalfallet tycker bra om den amerikanska aktiemarknaden när det är osäkerhet på börserna, säger Malmqvist och fortsätter:

– I grunden så tycker jag att Europa borde kunna klara sig bättre eftersom vi har en lägre värdering, men tyvärr så är jag vaccinerad med att ha upplevt i stort sett alla större börskrascher, och det blir alltid värre på Stockholmsbörsen än i USA. Så faller det 25 procent i USA så faller det 35 i Stockholm, det såg vi under pandemin till exempel, det är nästan alltid så i de här riktigt otäcka nedgångarna.

Historien målar en mörk bild

Du tror alltså att det finns en risk att Stockholmsbörsen kommer falla 35 procent?

– Egentligen så tycker jag att det inte borde vara den risken. Den här gången kanske vi går hand i hand med amerikanarna eftersom vi inte har lika många övervärderade teknologiaktier. Det är främst teknologiaktier och Tesla som packar ihop, vilket gör att vi kanske klarar oss bättre. Det finns tecken på att det skulle kunna inträffa, men historiken ger mig inget stöd för det.

Till sist. Vad tycker du man ska göra med sina pengar i det här läget?

– Normalt brukar jag uttrycka det så här: Om din börsportfölj är det sista du tänker på innan du somnar så har du för mycket aktier i förhållande till den osäkerhet som råder just nu. Då kan man få en lite lugnare tillvaro om man säljer 20 procent av de aktierna, för då har du i alla fall gjort nåt, och skulle det sen braka åt fanders så är du nöjd över att du åtminstone gjorde det. 

Har du däremot inget omedelbart behov av de pengar du har investerade så är det antagligen bäst att sitta lugn i båten, menar Malmqvist.

– Väldigt många människor har inte koll på hur mycket de har sparat och då är det ett tecken på att de pengarna inte är viktiga för stunden, de är inte tänkta att användas som konsumtion de närmaste tre åren. Och då är det troligtvis så att börskurserna står högre än de gör i dag. Det finns ingen anledning att röra slantarna om man inte är orolig för dem.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;