Marknadens rond 2: ”Försäkringen blöder”
Wall Street skakas av Trumps hot om att försöka sparka Jerome Powell.
Marknaden är nu inne i ”rond två” – efter att tidigare rasat på tullarna.
– Nu är det själva försäkringen som blöder, säger Molly Guggenheimer, strateg på Danske bank, i EFN:s ”Börslunch”.


Efter att ha hållit påskstängt öppnade Wall Street på måndagen igen – och föll kraftigt.
Samtidigt som aktier och dollar föll så steg amerikanska långräntorna. Experterna är enade om orsaken: förtroendet för USA utmanas.
Samma effekt syntes tidigare i april efter att Donald Trump infört tullar mot stora delar av världen. Samtidigt som börserna föll kraftigt så steg långräntorna – och bedömare anser att det var det senare som fick Donald Trump att pausa tullarna i 90 dagar.
”Vi är inne i rond två”
Nu fortsätter samma ovanliga rörelsemönster – men den här gången handlar det inte om tullar.
– Vi är inne i rond två. Nu är det inte så mycket om handelstullar, utan nu är det kanske ett större problem: förtroendet kring USA:s administration. Valutamarknaden är det som är mest intressant att titta på just nu. Du har ränta som går upp, aktier och dollar som går ned. Det är en extremt ovanlig kombination. Det bygger upp en finansiell stress, säger Molly Guggenheimer, strateg på Danske bank, i ”Börslunch”.
– Många är ju exponerade mot USA. Men hela kärnan av diversifiering utmanas i dag. I riskfyllda miljöer ska du äga dollar och obligationer. Nu är det själva försäkringen som blöder.
Se senaste ”Börslunch”
Så ska du tänka kring exponering mot dollarn
Fredrik Skoglund, förvaltare på FE Fonder, säger att det kan vara så att marknaden ”testar Fed hela vägen”.
– För att se om de finns där för en ”Fed put”. Antingen genom att stödköpa statspapper eller sänka räntan. Det är nog rond två. Nu vill marknaden se om Fed är där och hjälper till. Trump vill ha ned räntan och därför hoppar han på Powell och säger att han ska sänka den. Det gillar absolut inte marknaden.
Hur ska man då tänka i en sådan här stökig miljö? Fredrik Skoglund menar att man ska vara försiktig med sin dollarexponering.
– Det har nog varit tydligt ett tag, både vilka innehav man har och vilka fonder man har exponering mot. Marknaden tror att dollarn ska bli ännu svagare, säger han.
Följ taggar
