Slutsatserna om toppmötet: ”Kina ser mer stabila ut”
Flera av USA:s största bolag följde med Donald Trump till Kina.
Efter toppmötet med Xi Jinping beskrivs handelsrelationerna som fortsatt otydliga efter att Trump på förhand beskrivit målsättningen som att ”öppna upp” den kinesiska marknaden.

För de bolag som närvarade under toppmötet letade marknaden efter klarhet kring förändrade handelsrelationer mellan USA och Kina.
Apples tillverkning i landet har komplicerats av regeringen Trumps tullpolitik och börsens största bolag Nvidia räknar fortsatt med att försäljning till Kina uteblir under året.
Enligt USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer har exportbegränsningar för halvledare ”inte varit något stort ämne i samtalen”, rapporterar Financial Times.
För flygplanstillverkaren Boeing och underleverantören på området GE Aerospace del blev resan inte vad marknaden sett framför sig, med 200 sålda passagerarflygplan jämfört med de 500 som väntades tidigare under veckan.
”Lite att visa upp”
Tidningen skriver att Donald Trump ”har lite att visa upp” efter samtalen med Xi Jinping efter att regeringen Trump också utlovat försäljning av olja och jordbruksprodukter till Kina.
– Trumps ton var betydligt mer aktningsfull än Xis. Kina ser betydligt bättre och mer stabilt ut (än innan) efter det här mötet, säger Charles Myers vid konsultfirman Signum Global Advisors, till Bloomberg.
”Vad åstadkom Trump och Xi egentligen?”, lyder The Economists rubrik efter toppmötet följd av ett konstaterande om att få framsteg verkar ha gjorts gällande handel, Taiwan, Iran och AI.
I frågor om Taiwans självständighet och det pågående kriget i Mellanöstern beskrivs Trump ha intagit en defensiv retorisk hållning av amerikanska finansmedier.
Trump undvek bland annat att ge besked om huruvida han har för avsikt att godkänna försäljning av vapen till Taiwan till ett värde av 14 miljarder dollar och klargjorde för Xi Jinping att han inte kommer att uttrycka någon hållning kring taiwanesisk självständighet.
”Mer positiv atmosfär än leverans”
”Toppmötet innehöll mer positiv atmosfär än leverans, åtminstone vad Kina är villigt att medge officiellt. Men om Peking inte ger Trump tillräckligt med segrar att ta med sig hem är risken att hans besvikelse gör att han tar ett kliv tillbaka och låter de mer hökaktiga delarna av sin regering vara drivande i de bilaterala relationerna. Det skulle utan tvekan leda in oss på en väg mot eskalering”
Han Shen Lin, vid den amerikanska konsultbyrån The Asia Group till Reuters
”Upplagt för att anklaga USA”
”Ordvalen från Peking (att tala om en ny era för 'konstruktiv strategisk stabilitet') gör det upplagt för att anklaga USA för att inte agera i god tro när slitningar uppstår. Retoriskt gör det att Peking kan utmåla Washington som en opålitlig partner och destabiliserande kraft internationellt.”
Ja Ian Chong, professor i statsvetenskap vid National University of Singapore, till Bloomberg
”Skulle inte mäta resultatet i avtal”
”Peking närmar sig aldrig ett sådant här toppmöte ur ett rent transaktionsperspektiv. Jag skulle inte mäta resultatet för mötet i hur stora avtal som skrivits. Kinas högsta prioritet är att etablera en ömsesidig grund för den bilaterala relationen och att säkra skyddsmekanismer för att undvika okontrollerad, oväntad eskalering.”
Feng Chucheng, grundare och delägare av konsultbyrån Hutong Research i Peking, till Reuters
Bolagstopparna som följde med till Kina
Vd | Bolag | Sektor |
|---|---|---|
Jensen Huang | Nvidia | Tech |
Elon Musk | Tesla | Tech |
Tim Cook | Apple | Tech |
Larry Fink | Blackrock | Finans |
Steve Schwarzman | Blackstone | Finans |
Kelly Ortberg | Boeing | Industri |
Brian Sikes | Cargill | Basvaror (livsmedel, privatägt) |
Jane Fraser | Citigroup | Finans |
Larry Culp | GE Aerospace | Industri |
David Solomon | Goldman Sachs | Finans |
Sanjay Mehrotra | Micron Technology | Tech (halvledare) |
Cristiano Amon | Qualcomm | Tech (halvledare) |
Källa: Bloomberg



