Martin Blomgren: Reaktionerna man kan räkan med efter attackerna
Helgens attack på Iran från USA:s och Israels sida kommer att ge svallvågor på de finansiella marknaderna i veckan. Mycket är osäkert kring det kommande händelseförloppet, men historien kan guida oss till de förväntade marknadsrörelserna.

Även om det låg en storkonflikt och bubblade under ytan, med ökad militär närvaro och ultimatum från Donald Trump som tydliga tecken, så togs många bedömare på sängen av de kraftfulla attackerna – och motattackerna.
Det är svårt, näst intill omöjligt, att med precision bedöma hur händelseförloppet de kommande dagarna kommer att se ut. Men likväl är det vad aktörerna på finansmarknaden måste göra när handeln öppnar igen och priser ska sättas på råvaror, räntor, aktier och andra tillgångar.
I det här fallet, där konflikten omfattar en stor oljeaktör i en region som är känslig för störningar i transportvägarna av olja, så är ett stigande oljepris den mest självklara reaktionen att förvänta sig. Tecken på det syns redan i den inofficiella handeln på söndagen, enligt Reuters.
Att försvarsaktier kan få en ny skjuts är en annan trolig följd. Liksom att guldet kan visa att det har en roll som säker hamn i oroliga tider.
En bild från historien
Alla krig och konflikter har sin egen logik och dynamik så man ska vara försiktig med jämförelser och med att dra tvärsäkra slutsatser. Med det sagt, om vi tar den senaste riktigt stora händelsen av samma typ – krigsutbrottet i Ukraina för fyra år sedan – som guide så får man åtminstone en bild av hur marknaden kan tänkas reagera.
I tabellen nedan har vi sammanställt hur ett antal börsindex, aktier, råvaror och andra tillgångar reagerade den 24 februari 2022 när Ryssland attackerade Ukraina. Vi har även listat hur prisutvecklingen såg ut en vecka respektive en månad efter krigsutbrottet.
Marknadsreaktioner vid krigsutbrottet 2022, procent | |||
24-feb-22 | Efter 1 vecka | Efter 1 månad | |
Börsindex | |||
Sverige (OMXS30) | -3,0 | -2,1 | 1,9 |
USA (S&P500) | 1,5 | 3,8 | 5,5 |
Tyskland (DAX) | -4,0 | -4,3 | -2,4 |
Frankrike (CAC40) | -3,9 | -4,2 | -2,9 |
Konsumentindex (SX45PI) | -2,3 | 0,1 | -1,2 |
Industriindex (SX50PI) | -3,2 | -0,8 | 5,0 |
Försvarssaktier | |||
Saab | 7,6 | 43,8 | 66,7 |
Rheinmetall | 3,4 | 56,9 | 85,9 |
Lockheed Martin | 1,8 | 15,7 | 14,5 |
Råvaror mm | |||
Olja | 2,0 | 17,4 | 24,4 |
Guld | -0,2 | 1,1 | 1,9 |
Långränta (US10y) | -1,5 | -13,6 | 15,4 |
Bitcoin | 2,8 | 17,8 | 15,0 |
VIX-index | -2,3 | -0,9 | -24,0 |
Källa: Infront, Yahoo Finance |
Börser i närområdet kraftigt ned, försvarsaktier rejält upp och långräntor ned. Det var de tydligaste och första kursrörelserna den gången.
En skillnad nu är att spelplanen för försvarsaktier redan har förändrats sedan länge så där kan man tänka sig lite lugnare reaktioner än 2022, som blev ett uppvaknande för många europeiska länder. Iran är också ett land som i stor utsträckning är avklippt för affärer med västerländska företag så enskilda börsbolag som helt tappar fotfästet, som Ferronordic gjorde i Ryssland, är sällsynta.
Snabb upp- och nedtrappning?
En annan skillnad är att Donald Trump rimligen inte vill att den här konflikten blir långvarig eller kräver marktrupper i någon större skala. Det gör att en nedtrappning mycket väl kan ske överraskande hastigt.
Oavsett vad man tror om dagarna och veckorna som kommer så är det intressant att konstatera att vid sidan av oljeprisets och försvarsaktiernas uppgångar så hämtade sig de breda börsindexen ganska snabbt efter Ukrainakrigets utbrott och långräntan vände upp. Det är åtminstone något att hålla i handen om man som långsiktig aktieplacerare skräms av röda siffror och funderar på att paniksälja när handelsveckan inleds.



