Martin Hallström: ”Urtypen för bolag jag vill ha”
Swedbanks tekniska analytiker Martin Hallström ser köplägen på en urstark Stockholmsbörs. I EFN:s Börslunch lyfter han fram kontraktstillverkaren AQ Group och säkerhetsjätten Securitas som urtypen av bolag han letar efter.

Stockholmsbörsen handlas på rekordnivåer medan sentimentet för småbolagen fortsätter att vara bistert.
I detta läge letar Martin Hallström, teknisk analytiker på Swedbank, efter bolag som befinner sig i en gynnsam efterfrågesituation och som har övergripande trender med sig.
Kontraktstillverkaren AQ ser han som ett sådant bolag.
– De är exponerade mot väldigt intressanta segment så som datacenter, elektrifiering och försvar. Det har stora kunder som ABB och Hitachi vilket borgar för en fortsatt stabil tillväxt, säger Martin Hallström i EFN:s Börslunch.
Därtill lyfter han fram bolagets nettokassa och således förvärvsmöjligheter vilket, enligt Martin Hallström, gör att bolaget har allt på plats för en fortsatt god tillväxt på både vinst- och försäljning.
– De har ett stort investerarintresse och en stigande trend. Värderingen blev lite stretchad prismässigt men den har konsoliderat under ett halvårs tid och handlas nu kring sin längre trend.
Han kallar uppgången för ”stark” men anser inte att värderingen har sprungit iväg.
– Nu börjar aktien göra sig redo för nästa steg uppåt. Det är urtypen för bolag som jag vill ha, med gynnsamma trender, pris och kapitalflöden med sig.
Securitas köpvärd – trots rekordnivå
En annan aktie som han ser som intressant är Securitas.
– Här har vi ett bolag som är väldigt stabilt, även om det inte växer så jättemycket. Men bolaget har gjort en marginalresa där de lyckats komma upp i en marginal på 8 procent vilket har varit deras mål.
Securitas handlas nära rekordnivåer – men Martin Hallström tror att det finns mer att hämta.
– Investerarkollektivet har ännu inte riktigt betalat för den här fina marginalresan som de har gjort och som de kanske fortsatt kommer att leverera framöver.
I sändningen får Martin Hallström frågan om huruvida det går att lita på marginalexpansionen.
– Bolaget säger att 8 procent nu är golvet, och att de har ett långsiktigt mål på en marginal på 10 procent. P/E 12 känns snålt givet bolagets historik med marginalutvecklingen. Man ska inte vara rädd för all time high, det finns fortsatt en resa att göra.
Se dagens Börslunch här
