TOPPNYHETER:

Massiv nedskrivning – miljardförlust för Dometic

Kurskraschade Dometic tar en massiv nedskrivning i den tredje kvartalet, vilken resultetat i en miljardförlust på rörelseresultatet.
Porträtt av en man i ljusblå skjorta och mörkblå slips, sittande vid ett vitt bord med händerna knutna framför sig.
Dometics vd Juan Vargues. Foto: Pressbild

Dometics omsättning på 5 118 miljoner kronor var högre än förväntade 4 810 Mkr, enligt Infronts konsensus. Det justerade ebita-resultatet på 495 Mkr överträffade även förväntade 444 Mkr.

Samtidigt meddelar bolaget att det tar goodwill-nedskrivningar på 4,2 miljarder kronor. Det innebär att rörelseresultatet landar på minus 3 936 Mkr, mot förväntade plus 319 Mkr.

Dometic har även initierat ett omstruktureringsprogram som omfattar ”kapacitetsanpassningar, förenkling av produktutbudet och en mer selektiv kanalstrategi”.

Kostnaderna uppgår till 425 Mkr och förväntas ge årliga besparingar på cirka 215 Mkr när det är fullt implementerat vid utgången av 2028.

Samtidigt utses Kristoffer Ljungfelt till ny finanschef för Dometic, med tillträde 1 november. Han kommer närmast från kökstillverkaren Nobia där han har varit vd och finanschef.

Dometics aktie är ned nära 54 procent hittills i år och aktien handlas kring rekordlåga nivåer.

Följ ämne och taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel